İktisat teorisinde girişimcilik ve pandemi sürecinin yeme-içme sektörüne etkisi
Entrepreneurship in economic theory and the impact of the pandemic process on the food and beverage sector
  1. Tez No: 929277
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
20 Mart 2019'da ortaya çıkan Covid-19 pandemisi hızlı bir şekilde yayılarak tüm Dünyayı etkisi altına almıştır. Pandeminin başlangıcından itibaren virüsün yayılmasını engellemek amacıyla bazı tedbirler alınmış, işletmelerin faaliyetleri belirli zaman dilimlerinde kısıtlanmış hatta bazen durdurulmuştur. Uygulanan bu tedbirler doğrudan ya da dolaylı olarak tüm sektörleri etkilemiş, girişimciler için zorlu bir ekonomik süreç başlamıştır. Bu çalışma, pandeminin başlangıcından itibaren restoranlar, kafeler ve diğer yeme içme işletmelerinin karşılaştığı zorluklar ve bu zorluklarla baş etme stratejilerini ortaya çıkarmak üzerinedir. Zorunlu kapanmalar, sosyal mesafe kuralları ve tüketici davranışlarındaki değişimler, işletmelerin gelirlerine etkileri, sektördeki işletmelerin adaptasyon stratejileri, online sipariş sistemlerinin yaygınlaşması ve hijyen standartlarının artması gibi konular da ele alınmıştır. Araştırmada, pandemi sürecinin yeme-içme sektörüne etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışma nitel araştırma yönetiminin bir tekniği olan durum çalışması modeliyle yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Amasya ilinde yeme-içme sektörü kapsamında yer alan işletme sahipleri oluşturmakta olup örneklem grubu 1 kebap, 2 dürüm, 4 lokanta, 3 cafe işletmecisi olmak üzere toplamda 10 işletmeci kapsamındadır. Çalışmada örneklem grubu ölçüt örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı Çoban ve Öztürk (2024) tarafından hazırlanan 6 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Alınan izinler doğrultusunda işletmecilerle ile belirlenen gün ve saatte yüz yüze görüşmeler yürütülmüş ve veri kaybına sebebiyet vermemek için görüşmeler ses kaydına alınmıştır. Elde edilen ses kayıtlarının yazıya dökümü gerçekleştirilmiş ve Nvivo programına aktarılarak betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which emerged on March 20, 2019, spread rapidly and affected the whole world. Since the beginning of the pandemic, some measures have been taken to prevent the spread of the virus, and the activities of the enterprises have been restricted in certain time periods and sometimes even stopped. These measures directly or indirectly affected all sectors, and a difficult economic process began for entrepreneurs. This study details the challenges faced by restaurants, cafes and other catering establishments since the beginning of the pandemic. Issues such as forced closures, social distancing rules and changes in consumer behavior, their impact on businesses' revenues, adaptation strategies of businesses in the sector, the spread of online ordering systems and the increase in hygiene standards are also discussed. The study aims to examine the impact of the pandemic process on the food and beverage sector. For this purpose, qualitative research methods were utilized. The study is a case study model, which is a type of qualitative research management. The population of the study consists of business owners within the scope of the food and beverage sector in the province of Amasya, and the sample group consists of a total of 10 business owners, including 1 kebab, 2 dürüm, 4 restaurants, 3 cafe operators. As a data collection tool in the study, the researcher prepared a semi-structured interview form consisting of 6 questions prepared by Çoban and Öztürk (2024). In line with the permissions obtained, face-to-face interviews were conducted with the operators on the specified day and time and the interviews were audio recorded to avoid data loss. The audio recordings were transcribed and transferred to the Nvivo program and analyzed with the descriptive analysis method.