Sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretime yönelik öz yeterlikleri ve görüşleri
Classroom teachers' self-efficacy and opinions on differentiated instruction
  1. Tez No: 929279
  2. Yazar: MEHMET TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KUTLU ABU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Farklılaştırılmış öğretim yaklaşımı, öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve hazırbulunuşluk gibi bireysel farklılıkları doğrultusunda içerik, süreç ve ürünün yeniden tasarlanmasını gerektiren bir yaklaşımdır. Öğrencilerin eğitim süreçlerinde kritik bir role sahip olan ilkokul kademesinde, farklılaştırılmış öğretim yaklaşımını uygulayan sınıf öğretmenlerinin bu yaklaşıma yönelik özyeterliklerinin ve görüşlerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretim uygulamalarına yönelik öz yeterlik düzeylerini ve görüşlerini incelemektir. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen benimsenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda tarama yöntemi uygulanırken nitel boyutunda ise durum çalışması deseni uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Amasya ili Merkez ilçede görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Nicel boyutta, basit olasılıklı örnekleme yöntemi ile belirlenen 256 sınıf öğretmeni; nitel boyutta ise maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile seçilen 12 sınıf öğretmeni çalışma grubuna dâhildir. Araştırmanın nicel boyutunda verilerin toplanmasında Mutlu, Öztürk ve Aktekin (2019) tarafından geliştirilen Farklılaştırılmış Öğretim Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve betimsel istatistiklerden yararlanırken; nitel verilerin analizinde veriler içerik analizine tabi tutularak, tema ve kodlamalardan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretim öz yeterliklerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Değişkenler bağlamında yapılan analizler sonucunda sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik düzeylerinde; kadın sınıf öğretmenleri lehine, lisans ve lisansüstü mezuniyete sahip sınıf öğretmenleri lehine ve başöğretmen ünvanına sahip sınıf öğretmenleri lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Mesleki kıdem değişkeni bağlamında 26-30 yıl mesleki kıdeme sahip sınıf öğretmenleri ile 1-5 yıl mesleki kıdeme sahip sınıf öğretmenleri arasında 26-30 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenler lehine anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma bulguları, farklı sınıf seviyelerini okutan sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik düzeylerinin benzer olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretimi, öğretim süreçlerinin ve bu süreçlerde kullanılacak etkinlik ve materyal çeşitliliğinin öğrencilerin bireysel farklılıkları doğrultusunda belirlendiği bir yaklaşım olarak tanımladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretim bağlamında, öğrenciyi tanıma ve öğrenme sürecinin merkezine alma konularında yeterliklerini yüksek gördükleri, zaman yönetimi konusunda ise kendilerini yeterli görmedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenleri, farklılaştırma çalışmalarını güçleştiren faktörleri zaman yönetimi, sınıfların kalabalıklığı materyal eksikliği ve öğrencilerdeki çeşitliliğin fazlalığı şeklinde sıraladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretim çalışmalarını daha verimli uygulayabilmeleri adına sınıf mevcutları ve okulların fiziki ve teknolojik donanımlarına yönelik iyileştirme çalışmalarının yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Differentiated instruction is an approach that requires redesigning the content, process and product in line with individual differences such as students' interests, needs and readiness. It is of great importance to determine the self-efficacy and opinions of classroom teachers who implement the differentiated instruction approach at the primary school level, which has a critical role in the educational processes of students. Accordingly, the aim of this study is to examine the self-efficacy levels and opinions of classroom teachers towards differentiated instruction practices. A convergent parallel design, a type of mixed research methods, was employed. While the survey method was applied in the quantitative phase of the study, the case study design was applied in the qualitative phase. The study group of the research consists of classroom teachers working in the central district of Amasya province in the 2023-2024 academic year. In the quantitative phase, 256 classroom teachers determined by simple probability sampling method; in the qualitative phase, 12 classroom teachers selected by maximum diversity sampling method are included in the study group. In the quantitative phase of the study, the Differentiated Instruction Self-Efficacy Scale developed by Mutlu, Öztürk, and Aktekin (2019) was used to collect data. In the qualitative phase of the study, a semi-structured interview form developed by the researcher was used to collect data. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and descriptive statistics were applied to analyze the quantitative data; thematic analysis and coding were used for qualitative data. As a result of the research, it was seen that classroom teachers' differentiated instruction self-efficacy was at a high level. As a result of the analyses made in the context of variables, it was determined that there was a significant difference in the differentiated instruction self-efficacy levels of classroom teachers in favor of female classroom teachers, in favor of classroom teachers with undergraduate and graduate degrees, and in favor of classroom teachers with the title of head teacher. In the context of professional seniority variable, it was seen that there was a significant difference between classroom teachers with 26-30 years of professional seniority and classroom teachers with 1-5 years of professional seniority in favor of teachers with 26-30 years of professional seniority. In addition, the findings of the study reveal that the differentiated instruction self-efficacy levels of classroom teachers who teach different grade levels are similar. In the study, it was concluded that classroom teachers defined differentiated instruction as an approach in which teaching processes and the variety of activities and materials to be used in these processes are determined in line with the individual differences of students. In the context of differentiated instruction, it was concluded that classroom teachers considered their competencies high in terms of recognizing students and putting them at the center of the learning process, but they did not consider themselves competent in time management. In the study, it was concluded that classroom teachers listed the factors that make differentiation activities difficult as time management, overcrowded classrooms, lack of materials, and excessive diversity in students. Based on these findings, it is recommendend that improvement studies can be carried out for class sizes and physical and technological equipment of schools in order for classroom teachers to implement differentiated instruction activities more efficiently.