Kentsel ısı adasının yüzey sıcaklığı ve toprak özelliklerine etkisinin araştırılması: Deniz mahallesi (Mezitli/Mersin) örneği
Investigation of the effect of urban heat island on surface temperature and soil properties: Deniz neighborhood (Mezitli/Mersin) example
- Tez No: 929288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDENİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Mersin İli Mezitli İlçesi Deniz Mahallesi'nde kentsel ısı adası etkisinin toprak özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bölgede son yıllarda hızla artan kentleşme, yüzey sıcaklıklarını artırarak toprak nemi, pH, elektriksel iletkenlik (EC) ve organik madde (OM) gibi temel toprak parametrelerini etkilemiştir. Araştırmada, 1994 ve 2024 yıllarına ait Landsat uydu görüntüleri kullanılarak yüzey sıcaklık değişimleri analiz edilmiştir. İlkbahar ve yaz dönemlerinde yirmi farklı noktadan alınan numuneler laboratuvar ortamında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, kentsel ısı adası etkisinin yaz aylarında yüzey sıcaklıklarını 13,5°C'ye kadar artırdığı tespit edilmiştir. Nem oranları yaz döneminde %5'in altına düşerken, pH ve EC değerlerinde ise artış gözlenmiştir. Organik madde oranları, yazın yüksek sıcaklık ve mikrobiyal faaliyetler nedeniyle belirgin şekilde azalmıştır. Çalışmanın bulguları, kentsel ısı adası etkisinin sadece yüzey sıcaklıklarını değil, aynı zamanda toprak sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, yerel yönetimlerin sürdürülebilir şehir planlaması ve tarım uygulamalarında dikkate alması gereken önemli veriler sunmaktadır. Ayrıca, yeşil altyapı uygulamalarının artırılması ve su yönetimi stratejilerinin iyileştirilmesi gibi çözüm önerileri de çalışma kapsamında vurgulanmıştır. Bu araştırma, kentsel ısı adası etkilerinin toprak özellikleri üzerindeki uzun vadeli etkilerini daha iyi anlamak ve bölgesel planlama süreçlerine katkıda bulunmak adına önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of the urban heat island effect on soil properties in Deniz Neighborhood, Mezitli District, Mersin Province. In recent years, rapid urbanization in the region has increased surface temperatures, affecting key soil parameters such as moisture, pH, electrical conductivity (EC), and organic matter (OM). In this research, surface temperature changes were analyzed using Landsat satellite images from 1994 and 2024. Soil samples collected from twenty different locations during the spring and summer seasons were analyzed in a laboratory setting. According to the analysis results, the urban heat island effect was found to increase surface temperatures by up to 13.5°C in summer. Soil moisture levels dropped below 5% during the summer, while pH and EC values showed an increase. Organic matter levels significantly decreased due to high temperatures and intensified microbial activity during summer. The findings of the study reveal that the urban heat island effect negatively impacts not only surface temperatures but also soil health. The results provide important data for local governments to consider in sustainable urban planning and agricultural practices. Additionally, the study emphasizes solution proposals such as increasing green infrastructure applications and improving water management strategies. This research is considered an important step toward better understanding the long-term effects of urban heat islands on soil properties and contributing to regional planning processes.