Yöneticilerin ve çalışanların yönetim bilişim sistemleri kullanım direnç düzeyi karşılaştırılması
Comparison of management information systems usage resistance levels between managers and employees
  1. Tez No: 929290
  2. Yazar: BURAK AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin ve çalışanların Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) kullanımına yönelik direnç düzeylerini karşılaştırmaktadır. Çalışmada, YBS'nin işletme süreçlerine olan katkısı, verimlilik üzerindeki etkisi, dijital dönüşüm sürecinde oynadığı stratejik rol ve bilgi yönetimindeki işlevleri incelenmiştir. Araştırmada, Ankara'da kamu ve özel sektörde görev yapan yönetici ve çalışanlara, gönüllülük esasına dayalı olarak çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, istatistik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bu yöntem sayesinde veriler, daha verimli ve etkili bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, yöneticiler YBS' ne karşı çalışanlara kıyasla daha fazla direnç göstermektedir. Yöneticilerin, YBS'nin karar alma süreçlerinde kontrol kaybına yol açabileceği endişesi, teknolojik yeterlilik eksikliği ve değişime yönelik çekinceleri bu direncin başlıca sebepleri olarak öne çıkmaktadır. Çalışanlar ise, YBS'nin iş yükünü hafiflettiğini ve iş süreçlerini hızlandırarak verimlilik sağladığını düşünmektedir. Araştırmanın bulguları, YBS'nin organizasyon genelinde benimsenmesi için sürekli geri bildirim toplama, kullanıcı eğitimi, sistemin kişiselleştirilmesi ve düzenli güncellemeler gibi stratejik adımların atılmasının önemini vurgulamaktadır. Özellikle yöneticilere yönelik eğitim programlarının artırılması ve sistemin kullanıcı dostu hale getirilmesi, direnç düzeylerini azaltmada etkili olacağı görülmüştür. Sonuç olarak, YBS'nin başarılı bir şekilde uygulanması için hem yöneticilerin hem de çalışanların ihtiyaçlarının dikkate alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study compares the resistance levels of managers and employees toward the use of Management Information Systems (MIS) and analyzes the underlying factors contributing to this resistance. The research examines the role of MIS in enhancing business processes, its impact on productivity, its strategic importance in digital transformation, and its function in information management. In the research, an online survey was applied to managers and employees working in the public and private sectors in Ankara on a voluntary basis. The collected data was analyzed using statistical methods. Thanks to this method, the data was evaluated more efficiently and effectively. According to research findings, managers exhibit significantly higher resistance to MIS compared to employees. The primary reasons for this resistance include concerns about loss of control in decision-making processes, lack of technological competence, and hesitancy toward organizational change. Employees, on the other hand, think that MIS eases their workload and provides efficiency by accelerating business processes. The findings of the study emphasize the importance of taking strategic steps such as continuous feedback collection, user training, personalization of the system and regular updates for the adoption of MIS across the organization. Specifically, increasing training programs for managers and making the system more user-friendly will be effective in reducing resistance levels. As a result, it was evaluated that it would be appropriate to take into account the needs of both managers and employees for the successful implementation of MIS.