Kütahya ilinde tüketilen kuruyemişlerdeki radyoaktivite konsantrasyonunun belirlenmesi
Determination of radioactivity content of nuts consumed in the Kütahya city
  1. Tez No: 929291
  2. Yazar: NOOR HASAN ALABBOODI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnsanların maruz kaldığı arka fon radyasyon dozunun büyük bir kısmı, yaşadığımız dünyanın yerkabuğundan kaynaklanmaktadır. Uranyum, toryum ve potasyum gibi uzun yarı ömürlü radyoaktif elementler yerkürede bulunur ve insanların aldığı radyasyon dozuna çeşitli şekillerde katkı yapar. Bu uzun yarı ömürlü radyoaktif elementler, aynı zamanda topraktan besin maddelerine aktarılır. Bu çalışmada, Kütahya ilinde tüketilen 8 farklı kuruyemiş türüne ait 14 adet örneğin U-238, Th-232 ve K-40 konsantrasyonları 3x3 NaI (Tl) dedektörü kullanılarak incelenmiş ve yıllık etkin sindirim dozu hesaplanmıştır. Kuruyemiş örneklerinin aktivite değerleri ve hesaplanan doz değerleri, literatürle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large portion of the background radiation dose to which humans are exposed originates from the Earth's crust. Radioactive elements with long half-lives, such as uranium, thorium, and potassium, are found in the Earth's crust and contribute to the radiation dose humans exposed in various ways. These long half-lived radioactive elements are also transferred from the soil to nutrients. In this study, U-238, Th-232 and K-40 concentrations of 14 samples belonging to 8 different types of nuts consumed in Kütahya province were examined using 3x3 NaI (Tl) detectors and annual effective ingestion dose was calculated. The activity values and calculated dose values of the nut samples were compared with the literature.