Experimental investigations on improving compressive strength of laterized concrete for partially replacing conventional concrete
Kısmen geleneksel betonun yerini almak üzere laterize betonun basınç dayanımının arttırılması üzerine deneysel araştırmalar
  1. Tez No: 929325
  2. Yazar: AICHATA CAMARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Laterize beton Nijerya, Japonya gibi birçok ülkede gün ışığına çıkmıştı ancak Batı Afrika'da bu kimse bu deneyi yapmamıştı. Bunun üzerine Mali'de denenmesine karar verildi çünkü eğer işe yararsa bu ülke için çok avantajlı bir değer olacaktı. Bunu başarmak için, bir inşaat mühendisliği laboratuvarında beş (5) ay boyunca elimizden geldiğince laterit bazlı beton geliştirmeye ve elde edilen direnci değerlendirmeye, ardından da katkı maddesi ekleyerek elde edilen bu direnci artırmaya çalıştık. Bu çalışmayı oluşturmak için, bu durumda en uygun olacak deneysel bir yol seçilmiştir. Deneysel incelemeler çeşitli formlarda laterize beton üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kullanılan laterit, kırılmış çakıl, çimento ve tüm Mali topraklarından geçen Nijer Nehri'nden gelen kumun yanı sıra, başlangıç noktasından (laboratuvar) asfalta 26,2 km ve asfalttan taş ocağına 5,8 km olmak üzere, laboratuvardan Fonbabougou taş ocağına toplam 32 km mesafede bulunan Fonbabougou taş ocağından temin edilmiştir. Malzemeler üzerinde parçacık boyutu analizi, kum eşdeğerliliği ve Atterberg limitleri gibi çeşitli testler yapılmıştır. Direncini artırmak için SUPER SIKALITE ve BV40 gibi bazı katkılar belirli formülasyonlara dahil edilmiş ve bu katkılar ile laterit arasındaki reaksiyon değerlendirilmiştir. Lateritli beton 350 kg/m3 dozajda 28 günlük olgunlukta 13,08 MPa'ya, 250 kg/m3 dozajda ise 28 günlük olgunlukta 8,27 MPa'ya ulaşmıştır. Çeşitli katkıların eklenmesinden sonra, sadece BV40, 250 kg/m3 dozaj için 28 günlük olgunluk süresinde elde edilen 13,14 MPa ile mukavemette bir fark yaratmıştır. Bu değer, katkı eklenmeden 250 kg/m3 dozajda elde edilen geleneksel beton dayanımına yakındır.
Özet (Çeviri)
Laterized concrete has seen the light of day in several countries such as Nigeria, Japan, but no one had tried the experiment in West Africa. It was then decided to test it in Mali because if it worked, it would be a very advantageous asset for this country. To achieve this, five (5) months were spent in a civil engineering laboratory trying as best to develop concrete based on laterite to assess the resistance obtained, then trying to improve this resistance obtained by adding admixture. To set up this study, it was opted for an experimental way which would be best suited in this case. Experimental investigations were carried out on laterized concrete in several forms. Apart from crushed gravel, cement, sand from the Niger River which crosses the entire Malian territory, the laterite used came from the Fonbabougou quarry, 26.2 km from the starting point (the laboratory) to the tar and 5.8 km from the tar to the quarry, a total distance of 32 km from the laboratory to the Fonbabougou quarry. Various tests were carried out on the materials such as particle size analysis, sand equivalence and Atterberg limits. Admixtures have been incorporated into certain formulations in order to improve its resistance such as SUPER SIKALITE and BV40 and to assess the reaction between these admixtures and laterite. Laterized concrete at a dosage of 350 kg/m3 reached 13.08 MPa at 28 days of maturity and at a dosage of 250 kg/m3 reached 8.27 MPa at 28 days of maturity. After the addition of the various admixtures, only BV40 created a difference in strength with 13.14 MPa obtained at 28 days of maturity for a dosage of 250 kg/m3. This value is close to the resistance of conventional concrete at a dosage of 250 kg/m3 without the addition of admixture.