21. yüzyılda savaşın evrimi: Postmodern savaşı anlamak
The evolution of war in the 21st century: Understanding postmodern war
  1. Tez No: 929326
  2. Yazar: MUHAMMED SENCER AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren özellikle II. Dünya Savaşı'yla savaşın doğasında meydana gelen değişim ve dönüşümlerin sonucunda ortaya çıktığı iddia edilen Postmodern Savaş kavramı incelenmektedir. Postmodern Savaşı kavrayabilmek için Rönesans'tan başlayarak postmodernizme kadar geçen süreci ele alarak; savaşı, bu süreçlerin savaşlardaki yansıması olan Modern Savaşı ve varlığı hakkında tartışmalar bulunan Postmodern Savaş olarak adlandırılan döneme ilişkin bulgular ışığında çözümleme yapılmaya çalışılmıştır. Askeri tarihçilerin çoğuna göre 16. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyılın ortalarına kadar olan dönem Modern Savaş olarak adlandırılmaktadır. Postmodernizm etimolojik olarak incelendiği zaman, post ön eki ile modernizmden sonra gelen anlamına gelmekte olduğu görülmektedir. Modern Savaştan sonra gelen dönemi ifade etmek için çok çeşitli tanımlamalar yapılmıştır, bu tanımlamaların geneli askeri alanda kullanılan döneminin yeni teknolojilerine dayanarak oluşturulan tanımlamalardır. Postmodern Savaş ise hem Modern Savaştan sonra gelmesi açısından hem de postmodern kültürün savaş alanında yansımalarından ötürü modern savaş sonrası dönemleme açısından güçlü bir iddiadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of Postmodern War, claimed to have emerged as a result of changes and transformations in the nature of war since the second half of the 20th century, particularly following World War II, is examined. To understand Postmodern War, this paper first discusses the period from the Renaissance to postmodernism and explores how war evolved during these eras. It then analyzes Modern War as the reflection of those historical processes on warfare, and finally examines the period referred to as Postmodern War, about which there is ongoing debate regarding its existence, based on available findings. According to most military historians, the period from the 16th century until the mid-20th century is called Modern War. Etymologically, postmodernism, with the prefix 'post,' denotes 'that which comes after modernism.' Various terminologies have been used to define the period following Modern War, most of which are based on the new technologies of their respective eras in the military field. Postmodern War is a strong proposition in terms of periodization after Modern War, both because it follows Modern War and due to the reflections of postmodern culture in the realm of warfare.