Major depresif bozuklukta myelin basic proteine karşı gelişen antikor düzeyleri,yapısal nörogörüntüleme ve tedavi yanıtı ile ilişkisi
The relevance between antibody levels against myelin basic protein, structural neuroimaging and treatment response in patients with major depressive disorder
  1. Tez No: 929337
  2. Yazar: SAMET ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Depresif bozukluktan dünya çapında yaklaşık 280 milyon kişinin etkilendiği ve ekonomik yükünün yaklaşık 210 milyar dolar olduğu hesaplanmıştır. Yaşam yıllarına uyarlanmış yetiyitimi hesaplamasına göre depresyon dünyada yetiyitimine yol açan dördüncü hastalık olarak bulunmuştur. Bu tez çalışmamızda depresif nöbet tanılı hastaların anterior singulat korteks (ACC) ve hipokampüs hacimlerini manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile değerlendirmek ve myelin basic proteine karşı gelişen otoantikor seviyelerini (anti-MBP) ölçmek ayrıca tedaviye yanıtı etkileyen etkenleri değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran 30 depresif nöbet tanılı hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu katıldı. Katılımcılara ilk başvurularında Montgomery-Asberg Depresyon Derecelendirme Ölçeği (MADRS), Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) ve Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) uygulanmıştır ve MRG ile beyin görüntüleme işlemi yapılmıştır. Depresif bozukluk grubunda ise iki aylık takipten sonra MADRS ve HAM-D ölçekleri tekrarlanmıştır. Depresif bozukluk grubunda anti-MBP değerleri anlamlı bir şekilde yüksek bulundu (p=0,004). Anti-MBP değerleri HAM-D skorları değerlendirildiğinde tedaviye yanıtı öngörürdü (p=0,048). ACC hacimleri MADRS (p=0,023) ve HAM-D (p=0,021) skorlarında değişimle anlamlı şekilde korelasyon gösterdi. Anti-MBP değerlerinin ACC ve hipokampüs hacimlerine anlamlı bir etkisi tespit edilemedi. Sonuç olarak çalışmamız depresif bozuklukta anti-MBP değerlerinin sağlıklı kontrollere göre anlamlı şekilde yüksek olduğunu gösteren ve tedaviye yanıt ile ilişkili olduğunu gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
It has been estimated that approximately 280 million people worldwide are affected by depressive disorder, with an economic burden of approximately 210 billion dollars. According to the life years adjusted disability calculation, depression was found to be the fourth leading cause of disability in the world. In this thesis, we aimed to evaluate the anterior cingulate cortex (ACC) and hippocampus volumes of patients with depressive seizures by magnetic resonance imaging (MRI), to measure the levels of autoantibodies against myelin basic protein (anti-MBP) and to evaluate the factors affecting the response to treatment. The study included 30 patients with depressive episodes and 30 healthy controls admitted to the Mental Health and Diseases Clinic of Karadeniz Technical University Hospital. Participants were administered the Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS), Hamilton Depression Scale (HAM-D) and Functioning Assessment Short Test (FAST) at their first admission and brain imaging was performed with MRI. In the depressive disorder group, MADRS and HAM-D scales were repeated after two months of follow-up. Anti-MBP values were significantly higher in the depressive disorder group (p=0.004). Anti-MBP values predicted response to treatment when HAM-D scores were evaluated (p=0.048). ACC volumes were significantly correlated with changes in MADRS (p=0.023) and HAM-D (p=0.021) scores. Anti-MBP values had no significant effect on ACC and hippocampus volumes. In conclusion, our study is the first to show that anti-MBP values are significantly higher in depressive disorder compared to healthy controls and are associated with treatment response.