Deneysel baskı resim tekniği ile oluşturulan soyutlama yaklaşımlarının güzel sanatlar lisesi öğrencilerinde plastik öge kullanımlarına etkisi
The effect of abstract approaches created by experimental print painting technique on the use of plastic elements by fine arts high school students
- Tez No: 929347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, deneysel baskı resim tekniği ile soyutlama yaklaşımlarının, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin plastik öge kullanımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, plastik ögelerin öğrencilerin resimlerine nasıl katkıda bulunduğu, soyutlama ile bu ögelerin nasıl zenginleştiğini ve öğrencilerin estetik algılarındaki değişimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Deneysel baskı tekniği, öğrencilerin sanatsal ifade becerilerini ve özgünlüklerini geliştirmeleri için kullanılan bir araçtır. Bulgular, bu tekniğin öğrencilere sanatsal özgünlük sağladığını, resimlerinde plastik öge kullanımında gelişimini göstermektedir. Soyutlama yaklaşımı sayesinde öğrenciler, estetik farkındalıklarını artırmış ve plastik ögeleri kullanım tekniklerini geliştirmiştir. Araştırma, sanat eğitiminde yenilikçi yöntemlerin kullanılmasının önemini vurgulamaktadır ve gelecekteki araştırmaların farklı okullarda ve düzeylerde yapılan benzer uygulamaların etkilerini incelemesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of experimental printmaking techniques and abstraction approaches on the use of plastic elements by Fine Arts High School students. The research aims to reveal how plastic elements contribute to students' paintings, how these elements are enriched by abstraction, and the changes in students' aesthetic perceptions. Experimental printing technique is a tool used for students to develop their artistic expression skills and originality. The findings show that this technique provides artistic originality to students and improves the use of plastic elements in their paintings. Thanks to the abstraction approach, students increased their aesthetic awareness and improved their techniques of using plastic elements. The research highlights the importance of using innovative methods in arts education and suggests that future research examine the effects of similar practices at different schools and levels.