Kanatlı kümes hayvanları yetiştiren işletmelerde ürün maliyetlerinin belirlenmesi ve bir örnek uygulama
  1. Tez No: 92935
  2. Yazar: VELİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
95 ÖZET Kanatlı kümes hayvanları yetiştiren işletmeler arasında, son yıllarda görülen büyüme trendi ve artan rekabet koşulları, işletme yöneticilerini maliyetlere daha çok önem vermeye sevk etmiştir. Kanatlı kümes hayvanları yetiştiren işletmelerde muhasebe uygulamaları, yetiştiriciliğe (besiciliğe) özgü bazı durumlar nedeniyle diğer işletmelerin muhasebe uygulamalarına göre bir takım farklılıklar göstermektedir. Türkiye'de faaliyette bulunan kanatlı kümes hayvanları yetiştiren işletmeler arasında, ürün maliyetlerinin belirlenmesinde, yan ürünlerin değerlendirilmesinde, maliyetlendirme ve muhasebeleştirilmesinde bir takım farklılıklar, genel olarak da, yetersizlikler bulunmaktadır. Fiyatlandırma ve yatırım kararları başta olmak üzere birçok işletme kararlarının sağlıklı maliyetlere dayandırılması gerekirken, ülkemizdeki işletmelerin muhasebe uygulamaları göz önünde tutulduğunda, bunun böyle olmadığı görülmektedir. Bu alanda daha önce yapılan araştırma ve incelemelere bakıldığında, bu konunun bir bütün olarak ele alınmadığı, konunun parça parça ve değişik araştı rmacılarca incelendiği görülmüştür. Bu nedenle, ürün maliyetlerinin belirlenmesinde, konuyu bir bütün olarak ele alan araştırma ve incelemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışma bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, ilk önce kanatlı kümes hayvanları yetiştiren işletmeler ve üretim süreçleri ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Daha sonra örnek işletmenin üretim süreçleri incelenmiş, buna göre üretim girdileri, maliyet merkezlerinin üretim ve maliyet davranışları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT Among the enterprises that breed poultries, growing up trend and increase in competition conditions seen in recent years have impelled managers to attaching more importance to the costs. At the enterprises that breed poultries, accounting practices differ from other companies' accounting practices because of the some conditions peculiar to breeding. There have been certain differences and generally insufficiencies in determination of the product cost, in evaluation, costing and accounting of side products among the enterprises that breed poultries in Turkey. Although many enterprise decisions, mainly pricing and investment decisions, should be based on healthy costs, it is not the case considering accounting practices in our country. When the researches and investigations carried out about this area are examined, it is seen that the subject has been dealth with by various researcher in pieces, not as a whole. For this reason, determination of pdoduct costs research that tackles the subject as a whole are needed. The object of this study is to realize this aim. İn this study, firstly a literature review has been carried out about enterprises that breed poultries and about their production process. Then, the production process of the enterprise that was chosen as a case has been investigated and production inputs, production and cost behaviours of costs of this enterprise have been determined. fXo