Türk sermaye piyasasında vakıf kuruluşlarının finansal büyüklüğünün tesbiti ve finansal büyüklüğünün ölçülmesi bir örnek uygulama MEKSA Vakfı örneği: Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı
  1. Tez No: 92934
  2. Yazar: HAYRİ TAŞKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bireysel anlamda fayda yaratmanın, toplumsal faydaya dönüştürüldüğü alanlar Vakıfladır. Sivil toplum hareketinin bir sonucu olarak ortaya çıkan Vakıflar topluma hizmet etme gibi, genel bir amacın gerçekleştirilebilmesi için ekonomik anlamda ayakta kalmak zorundadırlar. Finansal kaynakları bağış ve yardımlar olan Vakıflar, bunların yetersiz olduğunu görüp, ekonomik anlamda diğer İşletmelerle rekabet edebilmek adına İktisadi İşletmeler kurmaktadırlar. İşte bu yönde çalışan Vakıflar İktisadi İşletmeleri ile birlikte Türk Sermaye Piyasasında Finansal büyüklük bakımından ne kadar yer tuttukları, bu çalışmanın, asıl konusunu oluşturmaktadır. Bu yönleri ile incelenen Vakıflar, Finansal büyüklük açısından, hizmet Sektörü, Tarım Sektörü, Sanayii Sektörü ve GSMH genel toplamı açısından ayrı ayrı analiz edilmiştir. Tüm bu analizler sonucunda görüldü ki, Türk Sermaye Piyasası araçlarından Hisse Senedi, Tahvil, vb araçları Vakıf İktisadi İşletmeleri yaygın olarak kullanmamaktadırlar. Türk Sermaye Piyasasında Vakıfların Finansal Büyüklük açısından çok fazla etkin olmadıkları, ancak finansal büyüklüğün ifadesi için kullanılan, GSMH 'dan aldığı payın %3.74 olduğu görülmüştür. Tezin sonuç kısmında da yer aldığı gibi 1998 yılı rakamları ile dördüncü varsayımın desteklediği en reel sonuç ile, Vakıfların Finansal büyüklüğü 4.5 Trilyon olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Foundations can be defined as areas where creating individual advantages are transformed to communual advantages. The Foundations that are appereat as a civil communual movements, have to remain standing in economical meaning to achieve a general objective such as rendering service to comminity. Financial resourves of them as lease -lands and aids are seen as insufficient and economical managements are estabilished to compete with other managements by the foundations. The subject of the present study is to search the position of economical managements of the foundations in terms of financial great in Turkish Capital Marketing. The foundations were analuysed in terms of financial great, service sector,agricultur sector, industrial sector,and general total of National income., respectively. In these analyses, it was conconhraled on statistical studies of History foundation. All results of analyses indicats that the foundations are using extensively the Turkish Capital Marketing tools such as debenture bond and share certifacates, e.t.c. Besides, the results shows that the foundations are not functioning much efectively with respect to their financial great but the share of the foundations that is taken from National income expressed for the financial great, is 3.74 %pmmmmwmpm As seen at the results of thesis, it could be cocluded that financial greats of the foundations could be defined as 4.5 billion with the most realistic result that is supported by fourth hypothesis and numbers of 1998.