Bazı buğday (Triticum aestivum L.) genotiplerinde nikel toksisitesi etkilerinin çimlenme ve erken fide evresinde fizyolojik olarak araştırılması
Physiological investigation of the effects of nickel toxicity in some wheat (Triticum aestivum L.) genotypes at the germination and early seedling stage
  1. Tez No: 929354
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada buğday (Triticum aestivum L.) bitkisine ait yedi farklı genotipin (Cumhuriyet-75, Efe, Gönen-98, Kaşifbey-95, Kayra, Meltem ve Ziyabey-98) çimlenme ve erken fide evresinde nikel toleransları araştırılmıştır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada kurulan denemede buğday genotipine çimlenme aşamasında farklı konsantrasyonlarda (0, 200, 400, 600, 800 ve 100 ppm) nikel (NiSO4 .7H2O) çözeltileri uygulanmış, denemenin sekizinci gününde hasat yapılarak bazı çimlenme ve fizyolojik büyüme parametreleri ölçülmüştür. Buna göre fidelerin kök, koleoptil ve toplam boyu; kök ve koleoptillerin taze ve kuru ağırlığı; kök ve koleoptillerin gerçek ve oransal büyüme hızı; tohumlardaki kullanılan depo maddelerinin miktarı, konversiyon kat sayısı ve depo maddelerinin tüketimi (%) uygulanan nikel konsantrasyonuna bağlı olarak azalmıştır. Kök ve koleoptil boyları esas alınarak hesaplanan tolerans indekslerine göre yapılan puanlama sonucunda çimlenme evresinde nikel toksisitesine en dayanıklı genotipin Ziyabey-98, en duyarlı genotipin ise Cumhuriyet-75 olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında Cumhuriyet-75 ve Ziyabey-98 genotipleri kullanılarak saksı denemeleri kurulmuş ve 200 ppm nikel uygulaması yapılmıştır. Nikel toksisitesi Ziyabey-98 genotipinde kök büyümesinin, Cumhuriyet-75 genotipinde ise gövde büyümesinin ilgili kontrollere göre önemli derecede inhibe olmasına yol açmıştır. Bu sonuç her iki genotipin kök ve gövde büyümesinin nikel toksisitesine farklı derecede toleransa sahip olduğunu göstermiştir. Kök ve gövdenin taze ve kuru ağırlıklarında nikel toksisitesi etkisiyle meydana gelen değişimler, her iki genotipte de gövdenin daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Toplam SOD aktivitesi nikel uygulanan Ziyabey-98 genotipinde artmış, Cumhuriyet-75 genotipinde değişmemiştir. Bu durum muhtemelen Ziyabey-98 genotipinde nikel toksisitesinin yaprak dokularındaki süperoksit birikiminin artmasından kaynaklanmıştır. Toplam APOD aktivitesi nikel uygulaması sonucunda Cumhuriyet-75 genotipinde azalmış, Ziyabey-98 genotipinde artmıştır. Toplam GR aktivitesi ise nikel toksisitesi altındaki Cumhuriyet-75 genotipinde değişmemiş, Ziyabey-98 genotipinde artmıştır. Bu sonuçlar nikel uygulanan Ziyabey-98 genotipinde askorbat-glutatyon döngüsünün aktif olduğunu ve etkili bir şekilde H2O2 detoksifikasyonunun gerçekleştiğini göstermektedir. Toplam GPOD aktivitesi ise nikel toksisitesi altındaki her iki genotipte de değişmemiştir. Ölçülen klorofil a floresansı ve hesaplanan JIP testi parametrelerinde gözlenen değişimler, Cumhuriyet-75 genotipinde fotosentetik birimlerin ve elektron taşınım reaksiyonlarının nikel toksisitesinden etkilenmediğini; Ziyabey-98 genotipinin ise olumsuz yönde etkilendiğini göstermiştir. Buna göre her iki genotipin çimlenme ve erken fide evresinde nikel toksisitesine karşı tolerans ve duyarlılık derecelerinin farklı olduğu, erken fide evresinde uygulanan nikel toksisitesinin Ziyabey-98 genotipinde fotosentetik elektron taşınım reaksiyonlarını bozarak oksidatif strese neden olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this research, the growth parameters and some physiological and biochemical changes caused by nickel (NiSO4.7H2O) stress on the germination and seedling stages of the wheat (Triticum aestivum L.) plant were studied. In the first stage, different concentrations of nickel (200, 400, 600, 800 and 1000 ppm) solution were used to apply on seven different genotypes of wheat plants (Cumhuriyet-75, Efe, Kayra, Gönen-98, Kaşifbey-95, Meltem and Ziyabey-98). has been prepared. The same number of seeds and the same size were placed in the containers between filter papers moistened with their own solution, in five replicates. On the third day, 1 mM intermediate irrigation was applied with its own concentrations, and on the eighth day it was harvested and relevant analysis and measurements were made. As a result of nickel application, it was determined that there was a statistical decrease in total root and stem length compared to the control in all genotypes (p0.05). When the stem fresh weights are compared to the control, significant inhibition is observed at concentrations of 600 ppm and above for all genotypes (p0.05).Nickel (200 ppm) application caused a significant decrease in root fresh weight, stem fresh weight and stem dry weight in Ziyabey-98 genotype (p>0.05). However, the change in root dry weight in Cumhuriyet-75 and Gönen-98 genotypes was not significantly affected by nickel (p>0.05). Wheat genotypes have created some reactions with defense mechanisms against nickel stress. These reactions are carried out by enzymatic and non-enzymatic means. In response to 200 ppm nickel application, total superoxide dismutase (SOD) enzyme activity increased significantly in Ziyabey-98 compared to its own control (p0.05). Total SOD activity was calculated using the standard graph (U/mg protein) according to Beyer and Fridovich (1987). Total APOD activity Wang et al. According to (1991); It was calculated from the initial rate of the reaction (nmol ascorbate min-1 µg protein-1) using the extinction coefficient of ascorbate (2.8 mM cm 290 nm-1). While 200 ppm nickel application causes a significant increase in APOD activity in the Cumhuriyet-75 genotype, it causes a statistically significant decrease in APOD activity in the Ziyabey-98 genotype (p0.05). Therefore, 200 ppm nickel application did not affect the photosynthetic activity in Cumhuriyet-75 genotype.