Geleneksel Anadolu mimarisine ait kapı yüzeylerinde kullanılan simge ve sembollerin resimsel çözümlemeleri
Pictorial analysis of signs and symbols used on door surfaces of traditional Anatolian architecture
- Tez No: 929355
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Medeniyetlerin beşiği olan Anadolu, birçok kültüre ev sahipliği yapmış, geçmişten günümüze ulaşan bu topraklar üzerinde yaşamış her uygarlık bir iz bırakmıştır. Bu uygarlıklar yaratmış oldukları kültürel zenginlikleri kullanarak bunları yaşamlarına yansıtmışlardır. Bu kültürel zenginliklere ait unsurları, eşyaları, kıyafetleri, kap, kaçak vb. kullanım materyallerinin yanı sıra mimarilerine de yansıtmışlar, kendine has kültürlerini yansıtan simge ve sembolleri aynı zamanda ifade dili olarak kullanmışlardır. Kullanılan bu simge-semboller ve onların anlamları resim sanatına da konu olmuştur. Yapılan bu tez çalışmasında Geleneksel Anadolu Mimarisine ait bir eleman olan kapı nesnesi ve onun üzerinde yer alan simge ve semboller literatür taraması yapılarak ortaya konulmuş, bununla birlikte bu simge ve sembollerden yola çıkılarak sanatsal uygulamalar yapılmıştır. Bu bağlamda on iki adet tuval üzerine yağlıboya tekniğiyle çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Anatolia, the cradle of civilizations, has hosted many cultures, and every civilization that has lived on these lands from past to present has left a mark. These civilizations used the cultural riches they created and reflected them in their lives. Elements, items, clothes, containers, contraband, etc. belonging to these cultural riches. They reflected it in their architecture as well as in their usage items. They also used icons and symbols that reflected their unique culture as a language of expression. The symbols used and their meanings have been the subject of painting. In this thesis study, the door object, which is an element of Traditional Anatolian Architecture, and the icons and symbols on it were revealed by literature review, and artistic applications were made based on these symbols and symbols. In this context, twelve works were created using the oil painting technique on canvas.