Okul öncesi dönem çocuklarının liderlik becerileri ve rekabet stilleri ile annelerin duygu sosyalleştirme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool children's leadership skills and competition styles and mothers' emotion socialization behaviors
- Tez No: 929358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çocuğun liderlik becerileri ve rekabet stilleri ile duygu sosyalleştirmesi arasında bulunan ilişkinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışma korelasyonel araştırma deseninde planlanmıştır. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemleri arasından maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılarak örneklem belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Gaziantep'in Nizip ilçesinde yer alan bağımsız anaokullarıyla ilkokula bağlı anasınıflarına devam eden 48-72 ay aralığındaki 188 kız ve 174 erkek olmak üzere toplam 362 çocuk ve bu çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde çocuklara yönelik demografik bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, liderlik becerilerini ölçmek üzere“Erken Çocukluk Dönemi Liderlik Ölçeği”, rekabet stillerini belirlemek amacıyla“Okul Öncesi Rekabet Ölçeği”ve duygu sosyalleştirmelerine yönelik ise“Çocukların Olumsuz Duyguları ile Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarından elde edilen veriler paket programa aktarılmış ve analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre kız çocuklarının liderlik becerileri erkek çocuklarına göre daha yüksek bulunmuş, ancak liderlik becerileri ne ailelerin eğitim düzeyi ne de çocukların hangi okulda eğitim gördüğü gibi faktörlerle ilişkilendirilebilmiştir. Ayrıca, kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha az kaygılandıkları, ailelerin eğitim düzeyinin çocuklara karşı olumsuz tutumları azalttığı ve liderlik becerilerinin rekabet etme yeteneğiyle ilişkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Sonuçlara göre, sıkıntı ve endişe tepkileri ebeveynlerin eğitim düzeyinden etkilenmezken, ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça çocuklara karşı olumsuz davranışlar azalmıştır. Liderlik becerileri, rekabet etme isteğiyle doğrudan ilişkilidir. Ancak, olumsuz duygularla başa çıkma ölçeği puanları erken çocukluk dönemi liderlik ölçeği puanını, göreve yönelik rekabet puanını ve baskınlığın korunumu hiyerarşisi puanını yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the relationship between the child's leadership skills and competition styles and emotional socialization, was planned in a correlational research design. The sample was determined using the maximum variation sampling method among non-random sampling methods. The sample of the study consists of a total of 362 children, 188 girls and 174 boys, aged 48-72 months, who attend independent kindergartens and kindergarten classes affiliated with primary schools in the Nizip district of Gaziantep in the 2023-2024 academic year, and their mothers. During the research process, the“Personal Information Form”was used to collect demographic information about the children, the“Early Childhood Leadership Scale”to measure leadership skills, the“Preschool Competition Scale”to determine competitive styles, and the“Children's Coping with Negative Emotions Scale”for emotional socialization. The data obtained from the measurement tools used in the study were transferred to the package program and analyzed. According to the findings obtained as a result of the analysis, the leadership skills of girls were found to be higher than boys, but leadership skills could not be associated with factors such as the level of education of the families or the school in which the children were educated. In addition, it was concluded that girls were less anxious than boys, that the level of education of the families reduced negative attitudes towards children, and that leadership skills were related to the ability to compete. According to the results, distress and anxiety reactions were not affected by the level of education of the parents, while negative behaviors towards children decreased as the level of education of the parents increased. Leadership skills were directly related to the desire to compete. However, the scores of the Coping with Negative Emotions Scale did not predict the early childhood leadership scale score, the task-oriented competition score, and the maintenance of dominance hierarchy score.