Ebeveynlerin riskli oyunlara izin verme düzeyleri, okul öncesi dönem çocuklarının bağımsız öğrenme davranışları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' risky game allowance levels, preschool children's independent learning behaviors and emotion regulation skills
  1. Tez No: 929359
  2. Yazar: ZELİHA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ebeveynlerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile okul öncesi dönem çocuklarının bağımsız öğrenmeleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesinin amaçlandığı bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde korelasyonel araştırma deseninde planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Adana'nın Seyhan, Yüreğir ve Çukurova ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına devam eden 4-5 yaş grubu çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Veriler doğrudan çocuklardan alınamadığından çocuklara ilişkin veriler öğretmen algısını da içermektedir. Araştırmanın örneklemini ise anaokullarına devam eden 336 kız 372 erkek olmak üzere 708 çocuk oluşturmaktadır. Seçkisiz olmayan örnekleme yönteminin alt türü olan amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; çocuklara ilişkin demografik verileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu”, çocukların riskli oyun oynama değerlendirmek amacıyla“Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik bililerini öğrenmek amacıyla“Öğretmen Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çocukların bağımsız öğrenme davranışlarını değerlendirmek amacıyla“Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği (3-5 yaş)”, duygu düzenleme becerilerini ölçmek amacıyla“Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)”kullanılmıştır. Veriler, paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; ebeveynlerin riskli oyuna izin verme düzeyleri cinsiyet ve yaş grubuna göre farklılaşmadığı; kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba eğitim düzeyi, aile yapısı ve algılanan gelir düzeylerinde göre farklılaştığı görülmektedir. Ebeveynlerin riskli oyuna izin verme düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada çocukların riskli oyunlara katılımı ile bağımsız öğrenme davranışları arasında zayıf bir ilişki; az riskli yüksekliklerde oyun puanı ile duygu düzenleme puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the relationship between the level of parents' permission for risky play and the independent learning and emotion regulation skills of preschool children, was planned as a correlational research design in the relational screening model. The universe of the study consists of children aged 4-5 who attend independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the Seyhan, Yüreğir and Çukurova districts of Adana in the 2024-2025 academic year and their parents. Since the data cannot be obtained directly from the children, the data regarding the children also include the perception of teachers. The sample of the study consists of 708 children, 336 girls and 372 boys, attending kindergartens. The criterion sampling method, which is a subtype of the non-random sampling method, was used. The data collection tool in the study was the“Parent Personal Information Form”created by the researcher in order to obtain demographic data about the children, and the“Risky Play Permission Scale”to evaluate children's risky play. The“Teacher Personal Information Form”was used to learn the demographic information of the teachers. The“Independent Learning Behaviors Scale (3-5 years)”was used to evaluate the independent learning behaviors of the children, and the“Emotion Regulation Scale (ERS)”was used to measure emotion regulation skills. The data were analyzed using a package program. According to the results of the research; it is seen that the levels of parents' permission for risky play do not differ according to gender and age group; it differs according to the number of siblings, birth order, parental education level, family structure and perceived income levels. It was concluded that the levels of parents' permission for risky play are low. In the research, a weak relationship was found between children's participation in risky games and independent learning behaviors; a statistically significant positive and very weak relationship was found between the game score and emotion regulation scores at low-risk heights.