Pediatrik kalp cerrahisinde kullanılan oksijenatörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of oxygenators used in pediatric cardiac surgery
  1. Tez No: 929372
  2. Yazar: UMUT SARĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pediatrik kalp cerrahisinde yaygın olarak Terumo Fx05 ve Fx15 oksijenatörler kullanılmaktadır. Fx05 oksijenaötrü 0-1.200 mL/dk arası, Fx15 oksijenatörler ise 1.500-4.000 mL/dk arası flow sağlayabilmektedir. Ancak hedef kardiyopulmoner bypass (KPB) flowu 1200-1500 mL/dk olan hasta grubunda uygun bir seçenek olmadığından Fx15 ya da Fx05 oksijenatörler kullanılmaya çalışılmaktadır. Kliniğimizde bu hasta grubu için 500-3.500 mL/dk flow sağlayabilen Euroset Trilly oksijenatör kullanılmakta olup Terumo Fx15 ile Euroset trilly oksijenatörlerin etkinlik, mortalite ve klinik yansımalarının karşılaştırmayı amaçladık. Bu araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Pediatrik Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde bulunan 10-25 kg arasında Terumo FX 15 oksijenatörü ve Euroset Trilly oksijenatörü ile atriyal septal defekt (ASD) kapatılması ve ventriküler septal defekt (VSD) kapatılması ameliyatı olan hastalarda gerçekleştirilmiştir Çalışmamızda 03.03.2022/02.05.2024 tarihleri arasında opere edilmiş toplam 40 hasta retrospektif incelendi. Hastaların 20'sinde FX15 oksijenatör (Terumo) kullanılmış (Grup 1) ve diğer 20'sinde Trilly oksijenatör (Euroset) (Grup 2) kullanılmış idi. Hastaların ortalama yaşı 53,65±23,075 idi. Ortalama vücut ağırlığı 18,53±12,641 kilogram ve ortalama vücut yüzey alanı 0,70±0,116 idi. Hastaların %55'i kız idi. Hastaların 29'unda (%72,5) ASD kapatılması ve 11'inde (%27,5) VSD kapatılması operasyonu uygulanmış idi. KPB ameliyatları sırasında kullanılan oksijenatörler hastaların kanını oksijenlendirerek hayati fonksiyonlarını sürdürebilmelerini sağlar. Terumo FX15 ve Euroset Trilly gibi oksijenatörler bu süreçte önemli rol oynar. Terumo FX15 oksijenatörü 1500-4000 mL/dk arası flow sağlarken, Euroset Trilly oksijenatörü 500-3500 mL/dk arası flow sağlamaktadır. Çalışmada hastanemizde kullanılan iki farklı oksijenatörün etkinlik, mortalite ve klinik yansımalarını karşılaştırdık. Kırk hastanın verilerini retrospektif olarak analiz ederek bu iki farklı oksijenatörün klinik performansını değerlendirdik. Bulgularımız oksijenatörlerin preoperatif, operatif ve postoperatif parametreler üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Terumo Fx05 and Fx15 oxygenators are commonly used in pediatric cardiac surgery. The Fx05 oxygenator can provide flow between 0-1,200 mL/min and the Fx15 oxygenators between 1,500-4,000 mL/min. However, in the patient group with a target cardiopulmonary bypass (CPB) flow of 1200-1500 mL/min, Fx15 or Fx05 oxygenators are tried to be used because they are not a suitable option. In our clinic, Euroset Trilly oxygenators that can provide 500-3,500 mL/min flow are used for this patient group. We aimed to compare the efficacy, mortality and clinical reflections of Terumo Fx15 and Euroset trilly oxygenators. This study was conducted in patients between 10-25 kg who underwent atrial septal defect (ASD) closure and ventricular septal defect (VSD) closure surgery with Terumo FX 15 oxygenator and Euroset Trilly oxygenator in the Pediatric Cardiovascular Surgery Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, University of Health Sciences. In our study, a total of 40 patients operated between 03.03.2022/02.05.2024 were retrospectively analyzed. FX15 oxygenator (Terumo) was used in 20 patients (Group 1) and Trilly oxygenator (Euroset) was used in the other 20 patients (Group 2). The mean age of the patients was 53.65±23.075 years. The mean body weight was 18.53±12.641 kilograms and the mean body surface area was 0.70±0.116. 55% of the patients were female. ASD closure was performed in 29 (72.5%) and VSD closure in 11 (27.5%) patients. Oxygenators used during CPB operations oxygenate the blood of patients to maintain their vital functions. Oxygenators such as Terumo FX15 and Euroset Trilly play an important role in this process. Terumo FX15 oxygenator provides flow between 1500-4000 mL/min, while Euroset Trilly oxygenator provides flow between 500-3500 mL/min. In this study, we compared the efficacy, mortality and clinical implications of two different oxygenators used in our hospital. We retrospectively analyzed the data of forty patients and evaluated the clinical performance of these two different oxygenators. Our findings comprehensively demonstrate the effects of oxygenators on preoperative, operative and postoperative parameters.