Dar alan oyunları öncesinde oluşturulan zihinsel yorgunluğun U-17 ve U-19 yaş grubu takımlarında oynayan genç futbolcularda sportif performans, teknik beceri ve duygu durumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of mental fatigue developed before small sided games on sportive performance, technical skills and emotional state of young football players playing in U-17 and U-19 age group teams
  1. Tez No: 929376
  2. Yazar: MUHAMMED TAYFUR YARAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, dar alan oyunları öncesinde oluşturulan zihinsel yorgunluğun U-17 ve U 19 yaş grubu genç futbolcuların sportif performansı, teknik becerileri ve duygu durumu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda araştırma, faal olarak spor yaşamına devam eden yaşları 16-19 arasında değişen 16 sporcu katılmıştır. Araştırma, çok değişkenli faktöriyel deney tasarımı olarak planlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, antropometrik ölçümler için Tanita cihazı, fizyolojik parametreler için Polar M400 saat, teknik beceriler için GoPro kamera ve sportif performansı için ise Loughborough Pas Testi kullanılmıştır. Psikolojik parametrelerde, duygu durumu değerlendirmesi için Spor Duygu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında. Grup içindeki değişimleri değerlendirmek için 2x2 tekrarlı ölçümler ANOVA testi kullanılmıştır. Bu analizde Zaman Faktörü (Ölçüm: ön test ve son test ölçümleri) değerlendirilmiş ve grup içi farklar SPSS Syntax komutlarıyla ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Bununla birlikte gruplar arasındaki zihinsel yorgunluk sonrası farkları, U17 ve U19 futbolcularının fiziksel ve psikolojik farklılıkları dikkate alınarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda, zihinsel yorgunluk sonrası ölçümlerin (son test) grup farklarını belirlemek için ön testler kontrol altında tutularak Kovaryans Analizi (ANCOVA) uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular incelendiğinde, grup içi karşılaştırmalarda fizyolojik, teknik beceri, sportif performans ve duygu durumu için ele alınan parametrelerde anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar incelendiğinde ise, fizyolojik parametreler ve sportif performans parametrelerinde U17 ve U19 grubu arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte teknik beceri ve duygu durumu parametrelerinde ise anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. U19 grubu futbolcuların U17 grubu futbolcularına oranla ilgili parametrelerde daha iyi performans sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, Araştırma bulguları, zihinsel yorgunluğun hem U-17 hem de U-19 yaş grubu futbolcular üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca yaş ve gelişim düzeyinin zihinsel yorgunluğa karşı dayanıklılık ve performansı koruma becerisinde etkili bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle U-19 grubunun daha iyi teknik beceriler ve duygu yönetimi sergilemesi, bu yaş grubundaki oyuncuların zihinsel olgunluklarının ve antrenman birikimlerinin etkisini yansıtmaktadır. Bu kapsamda zihinsel yorgunluğun yönetimi ve etkilerinin azaltılması amacıyla, yaş gruplarına özel stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of mental fatigue induced prior to small-sided games (SSGs) on the athletic performance, technical skills, and emotional states of U-17 and U-19 youth football players. Sixteen athletes aged between 16 and 19, actively continuing their sports careers, participated in the study. The research was designed as a multivariate factorial experimental study. Data collection tools included a Tanita device for anthropometric measurements, a Polar M400 watch for physiological parameters, a GoPro camera for technical skills, and the Loughborough Passing Test for sports performance. For psychological parameters, the Sport Emotion Scale was utilized to evaluate emotional states. To analyze and interpret the data, a 2x2 repeated measures ANOVA test was used to evaluate within-group changes. The Time Factor (Measurements: pre-test and post-test) was assessed, and within-group differences were analyzed in detail using SPSS Syntax commands. Additionally, inter-group differences after mental fatigue were analyzed by considering the physical and psychological differences between U-17 and U-19 players. In this context, an Analysis of Covariance (ANCOVA) was conducted to control pre-test scores and determine group differences in post-test measurements after mental fatigue. The findings reveal significant differences within groups in terms of physiological, technical skill, athletic performance, and emotional state parameters. Inter-group comparisons indicated no significant differences between the U-17 and U-19 groups in physiological and athletic performance parameters. However, significant differences were found in technical skill and emotional state parameters, with the U-19 players performing better in these aspects compared to the U-17 players. In conclusion, the findings demonstrate that mental fatigue has significant effects on both U-17 and U-19 football players. Furthermore, age and developmental level play a crucial role in resilience to mental fatigue and the ability to maintain performance. The superior technical skills and emotional management exhibited by the U-19 group reflect their mental maturity and training experience. In this regard, it is essential to develop age-specific strategies for managing and mitigating the effects of mental fatigue.