İşletmelerde karar verme ve analitik hiyerarşi yöntemiyle bir uygulama
  1. Tez No: 92938
  2. Yazar: ALİCAN ERKİLETLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SOYUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
işletmelerde karar verme ve Analitik Hiyerarşi Yöntemi adı altında hazırlanan bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, karar verme kavramı üzerinde durulmuş ve işletmelerde karar verme süreci ele alınmıştır. İşletme kararlarının özellikleri ve çeşitleri tanıtılmış, karar verme sürecinin safhaları açıklanmıştır. Ayrıca karar analizi ve karar vermede kullanılan model ve teknikler tanıtılmıştır. ikinci bölümde, ilk olarak sistem yaklaşımı ve sistem analizi metodolojisi ele alınmıştır. Daha sonra işletmelerde kullanılan bilgi sistemleri ve bilgi sistemlerinin gelişimi sunulmuştur. İlerleyen bölümlerde de Yönetim Bilgi Sistemleri ve Karar Destek Sistemleri hakkında bilgi verildikten sonra, YBS ve KDS'lerinin kıyaslaması yapılarak bölüm tamamlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, uygulamanın esasını oluşturan Analitik Hiyerarşi Yöntemi anlatılmıştır. Yöntemin algoritması verildikten sonra, sırasıyla hiyerarşik modelin kurulması, ikili karşılaştırılmalarının yapılması, özvektörlerin bulunması ve sonuçların hesaplanması incelenmiştir. Dördüncü ve son bölüm, Analitik Hiyerarşi Yöntemi'ni kullanarak yapılan bir uygulamayı içermektedir. Bu uygulamada, OPET petrol dağıtım şirketinin istasyon yeri ve bayilik seçimi problemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, that is prepared under the name of Decision Making Process in Organizations and Analytic Hierarchy Process is consist of four chapter. In the first chapter, it is paid attention to the concept of decision making and the decision making process is considered in organizations. The features and kind of decisions in organizations are introduced and, the levels of decision making process are explained. Also, the models and techniques that used in decision analysis and decision making are introduced. In the second chapter, firstly system approach and system analysis methodology are examined. Then Information Systems used in organizations, the development of Information Systems are presented. In the following parts the chapter is completed by giving information about Management Information Systems, Decision Support Systems and by comparing MIS with DSS. In the third chapter, Analytic Hierarchy Process which forms the bases of the application is explained. Having been given the algorithm of the method, the setting up of the hierarchical model, the making of the pair vise comparisons, finding out of the eigenvectors, and the calculations of the result are analyzed in consecutively. The fourth and the last chapter includes the application that is done by using AHP. In this application, the station selection problem of the OPET petrol delivery company is examined. ?^tua^SfSSS