Yarı profesyonel voleybolcularda farklı dikkat odağı talimatlarının sıçrama sonrası iniş tekniği ve eklem pozisyon hissi üzerine etkisinin cinsiyete özgü incelenmesi
Gender-speci̇fi̇c effects of different focus of attention instructions on landing technique, alignment, and joint position sense in semi-professional volleyball players
  1. Tez No: 929381
  2. Yazar: OKTAY ŞENOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı dinamik diz valgusu (DDV) olan yarı profesyonel kadın ve erkek voleybolcularda, kombine dikkat odağı talimatlarının ve video temelli geri bildirimin sıçrama sonrası iniş hatası (LESS), diz eklemi propriosepsiyon hissi (DEPH) ve frontal plan projeksiyon açısı (FPPA) üzerine etkisini cinsiyete özgü araştırmaktır. Çalışmaya 18-24 yaş arası 48 yarı profesyonel kadın ve erkek voleybolcu dahil edildi. Katılımcılar cinsiyetler eşit olacak şekilde randomize edilerek, kombine sözel eğitim (KSE) ve video geri bildirim eğitim (VGE) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya başlamadan katılımcıların LESS, DEPH ve FPPA ölçümleri alındı. Daha sonra katılımcılar gruplarına özel talimatları içeren iki adet eğitim paketi (EP) gerçekleştirdi. EP ardından başlangıçta alınan ölçümler tekrarlanarak son test ölçümleri gerçekleştirildi. Bir hafta sonra kalıcılığı tespit etmek için takip testi yapıldı. Bulgulara göre; LESS ölçümünde, VGE grubundaki erkek katılımcılar KSE alan erkeklere göre son test ölçümünde anlamlı farklılık bulundu (p=0.001; p0,05). Kadınlar arasında ise LESS, DEPH ve FPPA ölçümlerinde anlamlı farklılık gözlemlenmedi (sırasıyla p=0.69, p=0.51 ve 0.61; p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the gender-specific effects of combined focus of attention instructions and video-based feedback on landing error scoring system, knee joint proprioception sensation (KJPS), and dynamic knee valgus (DKV) in male and female semi-professional volleyball players with DKV. The study included 48 semi-professional male and female volleyball players aged 18-24 years. Participants were randomized to be of equal gender and divided into two groups: combined verbal training (CVT) and video feedback training (VFT). Before starting the study, LESS, FPPA, and DEPH measurements were taken. Participants then completed two education packages (EP) containing instructions specific to their group. After the EP, the measurements taken at the beginning were repeated and post-test measurements were performed. One week later, a follow-up test was performed to determine retention. According to the findings; in the LESS measurement, male participants in the VFT group made a significant difference in the post-test measurement compared to the men who received CVT (p=0.001; p0.05). Among women, no significant difference was observed in LESS, KJPS, and FPPA measurements (p=0.69, p=0.51 ve 0.61; p>0,05).