Alexıs de Tocquevılle'in demokrasi anlayışı ve din
Alexis de Tocqueville's understanding of democracy and religion
  1. Tez No: 929392
  2. Yazar: AHMET BATURHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Alexis de Tocqueville, 1805 ile 1856 yılları arasında yaşamış bir düşünürdür. O Amerika'da Demokrasi eserinde, dinin demokrasi ve toplum üzerindeki etkilerini inceleyerek, bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Tocqueville bu eseri Amerika'ya ziyaretinden sonra kaleme almıştır. Tocqueville, Amerika'daki gözlemlerine dayanarak, dinin bireysel ahlakı kuvvetlendirdiğini, toplumsal dayanışmayı pekiştirdiğini ve demokrasinin sağlıklı işleyişine katkı sağladığını savunmuştur. Fakat aynı zamanda, dinin aşırı dogmatik veya siyasi bir unsur haline gelmesinin demokrasiye zarar verebileceğinin de altını çizmiştir. Çalışmamızın amacı, Alexis de Tocqueville'in düşüncelerini ve gözlemlerini din ile ilişkilendirerek, dinin toplum ve siyaset üzerindeki etkilerini anlamak ve analiz etmektir. Literatür taraması yöntemi kullanılan çalışmada, karşılaştırmalı bir analiz yaklaşımı benimsenerek Amerika ve Fransa bağlamında demokrasi ve din ilişkisi incelenmiştir. Din ile demokrasi kavramlarının ilişkisi, sivil din kavramının ve demokratik süreçlerin bu iki olguyu nasıl etkilediği incelenmiştir. Tocqueville'in eseri temel alınarak hazırlanan bu çalışma ile dinin demokratik toplumlarda önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Din ve demokrasi ilişkisinin daha iyi anlaşılmasının, demokratik toplumların güçlenmesine katkı sağlayabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alexis de Tocqueville, a thinker who lived between 1805 and 1856, examined the effects of religion on democracy and society in his work,“Democracy in America,”and revealed the relationship between these two concepts. Tocqueville wrote this work after his visit to America. Based on his observations in America, Tocqueville argued that religion strengthens individual morality, reinforces social solidarity, and contributes to the healthy functioning of democracy. However, he also underlined that religion, if it becomes overly dogmatic or political, can harm democracy. The aim of our study is to understand and analyze the effects of religion on society and politics by relating the thoughts and observations of Alexis de Tocqueville to religion. In this study, which employs the literature review method, a comparative analysis approach was adopted to examine the relationship between democracy and religion in the contexts of America and France. The relationship between the concepts of religion and democracy, as well as how the concept of civil religion and democratic processes affect these two phenomena, were examined. It was seen with this study, prepared based on Tocqueville's work, that religion plays an important role in democratic societies. It has been stated that a better understanding of the relationship between religion and democracy can contribute to the strengthening of democratic societies.