Kafur (Cinnamomum camphora) esansiyel yağının çeşitli su sıcaklıklarında Japon balıkları üzerindeki anestezik etkileri
Anesthetic effects of camphor (Cinnamomum camphora) essential oil on goldfish at various water temperatures
  1. Tez No: 929393
  2. Yazar: NURETTİN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KIZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında, Japon balıklarında (Carassius auratus) kafur (Cinnamomum camphora) esansiyel yağının farklı su sıcaklıklarında anestezik etkilerinin incelenmesi ve anestezik konsantrasyonu ile su sıcaklığının süre üzerine birleşik etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kafur esansiyel yağı 200, 250 ve 300 µl/lt konsantrasyonlarda 14°C, 18°C ve 22°C su sıcaklıklarında denenmiştir. Bütün su sıcaklıklarında derin anestezi bakımından en etkili konsantrasyon 300 µl/lt olurken, tam iyileşme dikkate alındığında en optimal konsantrasyon 250 µl/lt olmuştur. Anestezik madde konsantrasyonu arttıkça derin anestezi süreleri kısalmış, tam iyileşme süreleri ise uzamıştır. Yüksek su sıcaklıklarına kıyasla düşük su sıcaklıklarında anestezi ve iyileşme süreleri uzun kaydedilmiştir. Derin anestezi ve tam iyileşme süreleri arasında 14ºC su sıcaklığında zayıf negatif ilişki (R2 = 0,2431), 18ºC su sıcaklığında kuvvetli negatif ilişki (R2 = 0,7191) ve 22ºC su sıcaklığında negatif ilişki (R2 = 0,6297) bulunmuştur. Derin anestezi süreleri ve konsantrasyonlar arasında 14ºC su sıcaklığında kuvvetli negatif bir ilişki (R² = 0,8257), 18ºC su sıcaklığında kuvvetli negatif bir ilişki (R² = 0,9747) ve 22ºC su sıcaklığında kuvvetli negatif bir ilişki (R² = 0,8132) saptanmıştır. Tam iyileşme süreleri ve konsantrasyonlar arasında 14ºC su sıcaklığında kuvvetli pozitif bir ilişki (R² = 0,8907), 18ºC su sıcaklığında kuvvetli pozitif bir ilişki (R² = 0,9973) ve 22ºC su sıcaklığında kuvvetli pozitif bir ilişki (R² = 0,9506) tespit edilmiştir. Konsantrasyon ve su sıcaklığının süre üzerine birleşik etkisinin de olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, kafur esansiyel yağı Japon balıklarında üç farklı su sıcaklığında etkili bir anestezik maddedir. Su sıcaklığı arttıkça anestezik etkinliğinin arttığı ve safhalara ait sürelerin kısaldığı neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the anesthetic effects of camphor (Cinnamomum camphora) essential oil on goldfish (Carassius auratus) at different water temperatures and to investigate the combined effect of anesthetic concentration and water temperature on duration. Camphor essential oil was tested at 200, 250 and 300 µl/lt concentrations at 14°C, 18°C and 22°C water temperatures. While the most effective concentration in terms of deep anesthesia was 300 µl/lt at all water temperatures, the most optimal concentration when full recovery was considered was 250 µl/lt. As the anesthetic concentration increased, deep anesthesia times were shortened and full recovery times were prolonged. Anesthesia and recovery times were recorded to be longer at low water temperatures compared to high water temperatures. A weak negative relationship (R2 = 0.2431) was found between deep anesthesia and full recovery times at 14ºC water temperature, a strong negative relationship (R2 = 0.7191) at 18ºC water temperature and a negative relationship (R2 = 0.6297) at 22ºC water temperature. A strong negative relationship (R² = 0.8257) was found between deep anesthesia times and concentrations at 14ºC water temperature, a strong negative relationship (R² = 0.9747) at 18ºC water temperature and a strong negative relationship (R² = 0.8132) was found at 22ºC water temperature. A strong positive relationship (R² = 0.8907) was found between full recovery times and concentrations at 14ºC water temperature, a strong positive relationship (R² = 0.9973) at 18ºC water temperature and a strong positive relationship (R² = 0.9506) at 22ºC water temperature. It was also observed that concentration and water temperature had a combined effect on the duration. In conclusion, camphor essential oil is an effective anesthetic agent in goldfish at three different water temperatures. It was concluded that the anesthetic efficacy increased and the durations of the stages shortened as the water temperature increased.