Türkiye'de konut sitelerinin proje sahibi inşaat şirketleri tarafından pazarlanması
- Tez No: 92940
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Konut sorunu ülkelerin gelişmişlik düzeylerine ve sosyo-ekonomik yapılarına göre değişmekle beraber evrenseldir. Türkiye'de de Cumhuriyet yıllarından başlayarak dönemler içerisinde boyutları farklılık gösteren, nüfus artışı, kentleşme, iç göç, mevcut arazi politikası nedenleri sonucu oluşmuş bir konut sorununun varlığından bahsedebiliriz. Bu soruna farklı konut politikaları, çeşitli konut finansman sistemleri ve konut sunum şekilleri ile çözümler getirilmeye çalışılmış ve çalışılmaktadır. Ülkemizde mevcut konut sunum şekillerinden birisi de devlet tarafından tümüyle karşılanamayan konut açığı karşısında özel sektörün geliştirdiği yasal bir çözüm olarak ortaya çıkmış bulunan kar amaçlı konut sunumu yani satış amacıyla konut yapımıdır. Son yıllarda büyük ölçekli inşaat firmalarının bu sunum tarzında rol almaları, konutların yanında yüksek kaliteli yaşam çevrelerinin de oluşturulması şansını yaratırken, sürecin kapsamlı bir proje halinde ele alınması ve sistematikleştirilmesi gereğini de beraberinde getirmektedir. Kar amaçlı konut projesi diye adlandırabileceğimiz bu projelerin yapımcı firma açısından da karlı bir biçimde oluşturulması ve sonlandırılmasını sağlamak tüm sürecin profesyonelce yürütülmesine bağlıdır. Arazi temini, pazar analizi, maliyet analizi, projelendirme, yasal gereklerin yerine getirilmesi, alt yapı ve konut inşaatları, finansman sağlanması ve bütçe kontrolü, fiyatlandırma, tanıtım ve satış faaliyetlerinden oluşan bu süreçteki pazarlama alanı kapsamındaki evrelerin ele alındığı bu araştırma, teori bölümü ve bir uygulama örneğinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problem of housing is universal and varies due to developmental and social-economic structure of countries. It can be clearly stated that there has been a housing problem in Turkey since the foundation years of Republic which has showed variations till today according to increase in population, urbanization, in-migration and existing land supply policy. Various solutions have been put forward considering different housing policies, financial systems and different forms of housing supply. One of the existing forms of housing supply in our country is constructing dwellings with a profit purpose or in other words construction for sale which has come out as a legal solution brought into life by the private sector against housing deficiency. In recent years big scale construction firms' part in the above mentioned supply form, brings the opportunity of forming high quality living environments but also the necessity of systematization and handling the whole process as a complex project. Providing the formation and completion of the above mentioned project by the producer firm in a highly profitable way depends on the professional execution of the whole process which includes land development, market analysis, cost analysis, project stage, legal process, infrastructure and building construction, financial supplement and budget control, pricing, promotion and selling activities. This research involving the marketing part of this process consists of theory part and an example of application.