Barter sistemi ve muhasebe uygulamaları
- Tez No: 92941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Barter, takas gibi mal ve hizmetlerin değiş-tokuşunu öngören, fakat takas sistemine göre belirgin üstünlükleri olan yeni bir finansal araçtır. Bu finansal araç, pazarlama, finansman, garanti ve hizmet fonksiyonlarına dayalı çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu sistemin esasında, üye firmaların ürettiği ve sattığı mal ve hizmetlerin pazarianmasının kolaylaştırılması arayışı yatmaktadır. Firmalar, belli bir üyelik aidatı karşılığında sistemden pazarlama, finansman, garanti ve hizmet alanlarında yararlanmaktadır. Sisteme üye olan firma, sistem aracılığıyla satmak istediği mal ve hizmetleri“Barter arz formu”ile barter kuruluşuna bildirmektedir. Barter kuruluşu, modern iletişim araçları vasıtasıyla, barter arz formlarında yer alan bilgileri üyelerine iletmektedir, ihtiyaç duyulan mal ve hizmetler de bu bilgilere dayanılarak“Barter talep formu”ile istenilmektedir. Sistemi kullanarak mal ve hizmet satan firmalar, alacaklarını tahsil edememe riskini yok etmektedirler. Çünkü 9 aya varan bir vade sürecinin sonunda mal ve hizmetlerin bedelini sistem güvenlik fonundan nakten ve dolar üzerinden alma hakkına sahiptirler. Sistemde gerçekleşen mal ve hizmet hareketlerini belgelemek üzere“Barter çekleri”kullanılmaktadır. Barter kuruluşu yıllık aidatın dışında mal ve hizmet hareketleri üzerinden belli oranda bir komisyon almaktadır. Sistemin yaygınlaşması için gerekli hukuksal düzenlemelerin yapılması ve barter kuruluşlarına yönelik bir takım sınırlamalar getirilmesi“güven”unsuru açısından zorunludur. Bununla birlikte sistemi açıklayan bilimsel çalışmalara da ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Barter is kind of financial instrument which creates some necessities to marketing, finance, guaranty and service functions. In fact, by the help of this system companies can easily sell their goods and services with a determined membership fee. By using system, membership firm can easily inform it's products and services with“Barter supply form”to the barter company and the necessary goods and services can also be easily offered by using“Barter demand form”. By using this system companies avoid some risks. They can get their money back at the end of the credit as a cash dollars. Companies use barter checks and barter firm demand a determined commission on there checks. In order to program and explain this system, som legal instructions and scientific investigations must be settled.