Revisi̇ting the impact of H2O2 on intracellular Nrf2 levels using a newly developed oxygen-independent Nrf2 biosensor
Yeni geliştirilen oksijen-bağımsız Nrf2 biyosensörü kullanılarak H2O2'nin hücre içi Nrf2 seviyelerine etkisinin yeniden incelenmesi
  1. Tez No: 929429
  2. Yazar: SEYED MOHAMMAD MİRİ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET SELİM ÇETİNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Biology, Bioengineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Reaktif oksijen türleri (ROS), hücresel iletişimde merkezi bir rol oynar ve Nrf2, redoks dengesi sağlamak için kilit bir transkripsiyon faktörüdür. Ancak Nrf2 ile hidrojen peroksit (H2O2) arasındaki ilişki, kapsamlı araştırmalara rağmen tartışmalı olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, fizyolojik oksijen koşulları (5 kPa O2) altında beyin endotel hücrelerinde değişen H2O2 seviyelerinin Nrf2 aktivitesini nasıl etkilediğini, tipik hiperoksik koşullarla karşılaştırarak araştırmaktır. Bu amaçla, insan beyin mikrodamar endotel hücrelerinde (hCMEC/D3) oksijenden bağımsız Nrf2 izlemeyi sağlayan Perisellüler Oksijen-Duyarsız Nrf2 Toplam Seviye Göstergesi (POINTER) adlı yenilikçi bir biyosensör geliştirdik. Eksojen H2O2 uygulaması, modifiye edilmiş D-amino asit oksidaz (mDAAO) ile kemogenetik H2O2 üretimi ve Auranofin ile indüklenen oksidatif stres kullanarak, H2O2'nin Nrf2 üzerindeki etkilerini değerlendirdik. Sonuçlarımız, fizyoksia koşullarında Nrf2 seviyelerinin oda havasına göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi ve Auranofin ile kemogenetik olarak üretilen H2O2'nin Nrf2 modülasyonunda farklı etkiler sergilediğini ortaya koydu. POINTER, Auranofin'in fizyolojik oksijen koşullarında Nrf2 seviyelerini anlamlı ölçüde artırdığını, ancak eksojen ve kemogenetik olarak üretilen H2O2'nin bu etkiyi sürdüremediğini ortaya çıkardı. Bu sonuçlar, fizyoksik koşullarda Nrf2'nin hem antioksidan inhibisyonu hem de H2O2 artışı ile karmaşık bir şekilde düzenlendiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen species (ROS) are central to cellular communication, and Nrf2 serves as a crucial transcription factor in maintaining redox balance. Despite extensive research, the interplay between Nrf2 and hydrogen peroxide (H2O2) remains contentious. This study aimed to explore how varying intracellular H2O2 concentrations impact Nrf2 activity in brain endothelial cells under physiological oxygen conditions (5 kPa O2), as opposed to conventional hyperoxic conditions. We developed the Pericellular Oxygen-Insensitive Nrf2 Total LEvel Reporter (POINTER), a novel biosensor for oxygen-independent Nrf2 monitoring in human cerebral microvascular endothelial cells (hCMEC/D3). By utilizing external H2O2, chemogenetic production of H2O2 via modified D-amino acid oxidase (mDAAO), and Auranofin-induced oxidative stress, we evaluated the effects of H2O2 on Nrf2. Our findings demonstrated significantly lower Nrf2 levels under physioxia compared to room air, with Auranofin and chemogenetically produced H2O2 showing distinct effects on Nrf2 modulation. POINTER revealed that while Auranofin significantly increased Nrf2 levels under physiological oxygen, exogenous and chemogenetically produced H2O2 did not sustain this effect. These results underscore the nuanced regulation of Nrf2 by both antioxidant inhibition and H2O2 elevation under physioxic conditions.