Yapay zeka destekli çalışmaların derlenmesi: Matematik eğitimi örneği
Compilaton of artificial intelligence-supported studies: An example of mathematics education
  1. Tez No: 929430
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada 2020-2024 yılları arasında Google Akademi ve Ulakbim Merkezi'nde yayımlanan yapay zekâ destekli çalışmaların derlenmesi: Matematik eğitimi örneği ile ilgili çalışmalar sistematik derleme yöntemi ile incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada belirli kriterler doğrultusunda seçilmiş olan 35 çalışma analiz edilmiştir. Çalışmaların hazırlandığı yıllar, yöntemleri, örneklemi, örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları, veri analiz teknikleri, amaçları ve sonuçları incelenmiştir. Veriler analiz edilirken nitel analiz yöntemlerinden biri olan betimsel analiz tercih edilmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen veriler şekil, grafik ve tablolarla ile ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda 2024 yılında çalışma sayısında artış yaşandığı görülmüştür. 2022 yılında ChatGPT yapay zekâ robotu ile çalışmaların artış yaşandığı görülmüştür. Çalışmalarda sıklıkla lise ve ortaokul kademeleri tercih edilmiştir. Araştırmacılar daha çok 1-50 grubu arası çalışma grubu ile çalışmıştır. Veri toplama araçlarından daha çok dokümanlar kullanılmıştır. Çalışmada yayınların amaç ve sonuçları incelenmiş ve tasnif edilmiştir. Araştırmada konu ile çalışma yapacak araştırmacılara, yapay zekanın matematik eğitimindeki eksikliklerine değinilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the compilation of artificial intelligencesupported studies published in Google Academy and Ulakbim Center between 2020-2024: Studies on mathematics education example with the systematic compilation method. 35 studies selected in line with certain criteria were analyzed in the study. The years in which the studies were prepared, their methods, samples, sample size, data collection tools, data analysis techniques, objectives and results were examined. Descriptive analysis, one of the qualitative analysis methods, was preferred while analyzing the data. The data obtained as a result of the review were expressed with figures, graphs and tables. As a result of the study, it was observed that the number of studies increased in 2024. It was observed that studies with the ChatGPT artificial intelligence robot increased in 2022. High school and secondary school levels were frequently preferred in the studies. The researchers mostly worked with study groups between 1-50. Documents were used more than data collection tools. The purposes and results of the publications were examined and classified in the study. In the study, the shortcomings of artificial intelligence in mathematics education were discussed and suggestions were made to researchers who will work on the subject.