Kronik strese maruz kalan köpeklerde tükürük mikroRNA seviyelerindeki değişikliklerin belirlenmesi ve biyobelirteç potansiyellerinin araştırılması
Determination of changes in saliva microRNA expression levels in dogs exposed to chronic stress and investigation of biomarker potentials
- Tez No: 929441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÇINAR KUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Stres, kanama ve enfeksiyon gibi içsel veya organizmanın mevcut durumunu bozabilecek sosyal, çevresel uyaranlar gibi dışsal bir etken sonucunda homeostazın tehlike altına girmesi olarak adlandırılmaktadır. Organizma bir stres etkeni ile karşılaştığında; sempatik sinir sistemi ve hipotalamik-hipofiz-adrenal eksenden oluşan bir stres sistemiyle fizyolojik ve davranışsal yanıtlar oluşturur. Verilen yanıtta maruz kalınan stres etkeninin hem büyüklüğü hem de süresi önemli bir rol oynamaktadır. Organizma akut (kısa süreli) strese karşı adaptif yanıtlar oluştururken; kronik (uzun süreli) stres sonucu maladaptif yanıtlar şekillenir. Kronik stres, farklı türlerde enfeksiyon, hastalıklara duyarlılık, kardiyovasküler hastalık, diyabet, obezite, kanser gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilirken, pet hayvanlarında agresyon, artan lokomotor aktivite, stereotipik ve kompulsif davranışlar gibi problemler ile; çiftlik hayvanlarında infertilite ve verimde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Köpekler, hayatımızda evcil hayvan olarak yer almalarının yanı sıra; iş köpekleri olarak insanlara birçok profesyonel alanda destek olmaktadır. Kritik görevlerde yer alan bu köpeklerde stresin sağlıklarını etkileyecek seviyede olması performansı ve iş yapabilirliklerini düşürmektedir. Mevcut literatür, mikroRNA'ların nöroendokrin sistemde önemli roller üstlenerek stres yanıtıyla ilişkili olduklarını ve stresin değerlendirilmesinde biyobelirteç potansiyelleri olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışmalar daha çok kan ve beyin üzerine yoğunlaşmış olsa da invaziv olmayan yöntemlerle ve kolay elde edilebilir olmaları nedeniyle tükürük mikroRNA'larının strese bağlı durumların değerlendirilmesi için uygun bir kaynak olduğu bildirilmektedir. Sunulan tez çalışmasında literatürde kronik stresli olarak kabul edilen iş köpeklerinden eğitim öncesi ve eğitim sonrası olmak üzere iki farklı dönemde alınan tükürük örneklerinden miR-16, -21, -26 ve -144'ün gruplar arasındaki ifade farklılığının RT-qPCR ile araştırılması amaçlanmıştır. Referans gen olarak snU6 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress is defined as the threat of homeostasis as a result of an internal factor such as bleeding and infection, or an external factor such as social and environmental stimuli that may affect the current state of the organism. Once the organism exposes a stressor, it creates physiological and behavioral responses through a stress system consisting of the sympathetic nervous system and the hypothalamic-pituitary-adrenal axis. Both the level and duration of the stressor that is exposed play a crucial role in the response to stress. While the organism constitutes adaptive responses to acute (short-term) stress; as a result of chronic (long-term) stress, maladaptive responses. Whereas chronic stress is associated with various diseases such as different types of infections, susceptibility to diseases, cardiovascular disease, diabetes, obesity, cancer, problems such as aggression, increased locomotor activity, stereotypical and compulsive behaviors in pet animals; it has been associated with infertility and decreased productivity in farm animals. Dogs are not only being pets in our lives, they also support people as working dogs in many professional areas. In these dogs, which are involved in critical tasks, stress at levels that affect their health decreases their performance and ability to work. Current literature shows that miRNAs play important roles in the neuroendocrine system and are associated with the stress response and have biomarker potential in the assessment of stress. Although the studies mostly focused on the blood samples and brain regions, it has been reported that salivary miRNAs are also a suitable source for the evaluation of stress-related conditions due to their non-invasive and easily applicable/obtainable method. The present thesis aims to investigate the salivary expression of miR-16, -21, -26, and -144 using RT-qPCR between before and after training from working dogs, which are considered chronically stressed in the literature. snU6 was used as the reference gene.