Elektromanyetik alana maruz kalan sıçan hipokampusu üzerine boswellia sacra ve folik asitin etkilerinin araştırılması
Effects of boswellia sacra and folic acid on hippocampus in electromagnetic-field exposed rats
- Tez No: 427154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZÜHAL ALTUNKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Günümüzde teknolojinin gelişimine bağlı olarak cep telefonu kullanımı önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu noktada, cep telefonlarının beyne yakın kullanımları nedeniyle olası etkileri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda 900 MHz şiddetinde uygulanan elektromanyetik alanın (EMF) Wistar albino türü sıçanların beyni üzerindeki etkilerinin araştırılması planlandı. Ayrıca; EMF maruziyetine karşı Folik Asit (FA) ve Boswelliasacra (günlük bitkisi, BS)'nınnöroprotektif etkileri araştırıldı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada her grupta altı adet hayvan bulunacak şekilde otuz altı yetişkin erkek sıçan altı eşit gruba ayrıldı. EMF, EFA, EBS grupları 21 gün boyunca günde 60 dakika süre ile her gün aynı saatte elektromanyetik alana maruz bırakıldı. Kontrol (KONT), FA ve BS grupları ise çalışma süresince herhangi bir elektromanyetik alana maruz bırakılmadılar. Üç haftanın sonunda tüm denekler kardiyak perfüzyon işlemine tabi tutularak beyin dokuları çıkarıldı, gerekli histolojik, stereolojik ve biyokimyasal analizler yapıldı. Optik parçalama yöntemiyle hipokampustaki piramidal nöron sayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, the development of technology mobile phone usage displayed increased significantly. Emitted from mobile on some physiological processes, cause many apprehensions about mobile phones' effects on human health. Thus, evaluation of the possible adverse effects of electromagnetic field (EMF) exposure on the human brain due to the close proximity of the mobile phone is a great importance. Therefore, this study was planned to evaluate that the effects of exposure to mobile phone emits 900 MHz EMF on the brain of the male Wistar albino rats. Especially we investigated neuro-protective effects of Folic Acid (FA) and Boswellia sacra (BS) against to EMF exposure. Material and Method: In the present study; thirty six male adult rats were randomly divided into six equal groups and each group consisted of six rats. Three groups (EMF, EFA, EBS) were exposed to 900 MHz EMF in an exposure tube for 21 days (60 min/day). The remaining groups (KONT, FA and BS) weren't exposed to 900 MHz EMF during the same period. Then, the rats underwent cardiac perfusion to perform histological, stereological and biochemical analyses. Pyramidal cell number in hippocampus was estimated using the optical fractionator technique.