Kedi spermatogonyal kök hücrelerinde çeşitli markerların etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of various markers in cat spermatogonial stem cells
  1. Tez No: 929442
  2. Yazar: KUMSAL ORKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada, evcil kedi spermatogonyal kök hücreleri (SKH) üzerinde Fibroblast Büyüme Faktörü Reseptörü 3 (FGFR3), Integrin β1 (ITGB1) ve Kemokin Reseptörü Tip 4 (CXCR4) proteinlerinin ifade paternlerini incelendi. Araştırma, 5 prepubertal ve 5 pubertal kedi üzerinde gerçekleştirildi. Pubertal ve prepubertal kediler arasındaki sınıflandırma, testis dokusunda spermatogenik hücrelerin histolojik analizlerle tespit edilmesine dayanarak yapıldı. Ayrıca, prepubertal ve pubertal gruplardaki canlı ağırlık, penis dikeni, testiküler ağırlık ve spermatozoa varlığı değerlendirildi. Kryostat ile alınan toplamda 32 testis kesiti, fiksasyon işleminden sonra immünfloresan boyama protokolü kullanılarak incelendi. Her kesitte 3 seminifer tübül incelendi. Mikroskobik analizler, Leica DM2500 floresan mikroskobu ile gerçekleştirildi ve elde edilen görüntüler, ImageJ yazılımı kullanılarak analiz edildi. Çalışmada elde edilen veriler, SPSS 30 istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi. İmmünfloresan analizlerinde, ITGB1 proteininin prepubertal gruptaki ortalama yoğunluğu 1,75 ± 0,30 x 10⁵ olarak ölçülürken, pubertal grupta bu değer 1,70 ± 0,21 x 10⁵ olarak bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p = 1). CXCR4 proteini için, prepubertal gruptaki ortalama yoğunluk 2,15 ± 0,19 x 10⁵ olarak ölçülürken, pubertal grupta bu değer 1,32 ± 0,21 x 10⁵ olarak tespit edildi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0,018). FGFR3 proteini için, prepubertal gruptaki ortalama yoğunluk 1,19 ± 0,11 x 10⁵ olarak tespit edilirken, pubertal grupta bu değer 1,21 ± 0,11 x 10⁵ olarak ölçüldü. Bu fark ise istatistiksel olarak anlamlı değildir (p = 1). Elde edilen bulgular, ITGB1 proteininin prepubertal ve pubertal dönemde tüm seminifer tübüllerde yoğun şekilde ifade edildiğini, bazal membrandaki hücrelerde ve spermatid-Sertoli hücrelerinin etkileşim alanlarında etkin rollerini gösterdi. CXCR4 proteini, prepubertal dönemde tübül içinde güçlü bir şekilde ifade edilirken, pubertal dönemde daha az sayıda hücrede, bazal kompartmanda lokalize oldu. FGFR3 proteini, prepubertal dönemde gonositlerde ifade edilirken, pubertal dönemde bazal membran ve spermatozoon kuyruk bölgelerinde spesifik boyama paterni gösterdi. Bu çalışma, evcil kedilerdeki spermatogonyal kök hücrelerin biyolojik kimliğini ve nişteki dinamik rollerini anlamaya yönelik önemli veriler sunmaktadır. Bulgular, kedilerdeki SKH ve spermatogenez süreçleri hakkında mevcut bilgilerin zenginleştirilmesine ve nesli tükenme tehlikesi altında olan türler için yapılan koruma çalışmalarına katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the expression patterns of Fibroblast Growth Factor Receptor 3 (FGFR3), Integrin β1 (ITGB1), and Chemokine Receptor Type 4 (CXCR4) proteins in domestic cat spermatogonial stem cells (SSCs) were investigated. The research was conducted on five prepubertal and five pubertal cats. The classification between pubertal and prepubertal cats was based on the identification of spermatogenic cells in testicular tissue through histological analysis. Additionally, body weight, penile spine development, testicular weight, and spermatozoa presence were evaluated in both groups. A total of 32 testicular sections were obtained using a cryostat and examined using an immunofluorescence staining protocol following fixation. Three seminiferous tubules were analyzed in each section. Microscopic analyses were performed using a Leica DM2500 fluorescence microscope, and the images obtained were analyzed using ImageJ software. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 30 statistical software. In immunofluorescence analyses, the mean intensity of ITGB1 protein in the prepubertal group was measured as 1.75 ± 0.30 × 10⁵, while in the pubertal group, it was 1.70 ± 0.21 × 10⁵. This difference was not statistically significant (p = 1). For CXCR4 protein, the mean intensity in the prepubertal group was 2.15 ± 0.19 × 10⁵, whereas in the pubertal group, it was 1.32 ± 0.21 × 10⁵, which was statistically significant (p = 0.018). For FGFR3 protein, the mean intensity was 1.19 ± 0.11 × 10⁵ in the prepubertal group and 1.21 ± 0.11 × 10⁵ in the pubertal group, with no statistically significant difference (p = 1). The findings indicate that ITGB1 protein is strongly expressed in all seminiferous tubules during both prepubertal and pubertal periods and plays active roles in cells on the basal membrane and spermatid-Sertoli cell interaction sites. CXCR4 protein was highly expressed within the seminiferous tubules during the prepubertal period, whereas in the pubertal stage, it became localized in fewer cells in the basal compartment. FGFR3 protein was expressed in gonocytes during the prepubertal period, whereas in the pubertal stage, it exhibited a specific staining pattern on the basal membrane and the spermatozoon tail regions. This study provides valuable insights into the biological identity and dynamic roles of SSCs in domestic cats. The findings contribute to enhancing the current knowledge of SSCs and spermatogenesis in felines and hold potential for conservation efforts for endangered species