Investigation of the relationship among transactional distance, self-regulation, and student engagement in hybrid learning environments
Hibrit öğrenme ortamlarında etkileşimsel uzaklık, öz-düzenleme ve öğrenci katılımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 929458
  2. Yazar: NAZMİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, hibrit öğrenme ortamlarında etkileşimsel uzaklık, öz-düzenleme ve öğrenci katılımı arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Hibrit öğrenme yükseköğretimde giderek yaygınlaşırken, bu faktörlerin nasıl etkileşime girdiğini anlamak, eğitim çıktılarını iyileştirmek ve daha etkili öğretim tasarımı yapmak için kritik öneme sahiptir. Moore'un Etkileşimsel Uzaklık Teorisi'ni (1993) merkeze alan bu araştırma, öğrenci-içerik, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci etkileşimlerindeki öz-düzenlemenin hem etkileşimsel uzaklığı hem öğrenci katılımını nasıl etkilediğini incelemektedir. Ayrıca, cinsiyet ve ön deneyimin değişkenler üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Hibrit öğrenme programlarına katılan öğrenci örnekleminden (n = 335) elde edilen verileri kullanılarak nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler, öz-düzenlemenin etkileşimsel uzaklık ve öğrenci katılımı üzerindeki korelasyonlarını ve tahmin gücünü, ayrıca öğrenci katılımının öz-düzenleme ile etkileşimsel uzaklık arasındaki aracı rolünü araştırmak için analiz edilmiştir. Bulgular, öz-düzenlemenin tüm alt kategorileri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koyarken, öğrenci-içerik etkileşimindeki öz-düzenlemenin hem etkileşimsel uzaklık hem de bağlılık üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, öğrenci katılımının öz-düzenleme ve etkileşimsel uzaklık arasındaki aracı rolünü vurgulamakta ve bu faktörlerin hibrit ortamlarda eğitim başarısına nasıl katkıda bulunduğuna ilişkin değerli bilgiler sağlamaktadır. Eğitimciler ve kurumlar, planlı ve sistematik uygulamalar yoluyla öz-düzenlemeyi teşvik ederek ve etkileşimsel uzaklığı en aza indirerek öğrenci katılımını ve öğrenme çıktılarını önemli ölçüde artırabilir. Bu araştırma, farklı öz-düzenleme türlerinin etkileşimsel uzaklığı ve katılımı nasıl etkilediğine yönelik derin bir anlayış sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmakta ve böylece hibrit öğrenme deneyimlerini iyileştirmek için eyleme geçirilebilir öngörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationships among transactional distance, self-regulation, and student engagement in hybrid learning environments. As hybrid learning becomes increasingly prevalent in higher education, understanding how these factors interact is critical for enhancing educational outcomes and designing more effective instructional strategies. Drawing on Moore's Transactional Distance Theory (1993), this study examines how self-regulation in student-content, student-teacher, and student-student interactions predicts both transactional distance and student engagement. A quantitative research approach was employed, using survey data from a diverse sample of students (n = 335) participating in hybrid learning programs. The data were analyzed to examine the correlations and predictive power of self-regulation on transactional distance and student engagement as well as the mediator role of student engagement between self-regulation and transactional distance. Besides, the role of gender and prior experience were investigated. The findings reveal significant relationships across all sub-categories of self-regulation, with self-regulation in student-content interaction demonstrating the strongest influence on both transactional distance and engagement. Moreover, the study highlights the mediating role of student engagement between self-regulation and transactional distance, providing valuable insights into how these factors contribute to educational success in hybrid environments. By fostering self-regulation and minimizing transactional distance through targeted interventions, educators and institutions can significantly enhance student engagement and learning outcomes. This study contributes to the existing body of literature by offering a deep understanding of how different types of self-regulation impact transactional distance and engagement, thereby providing actionable insights for improving hybrid learning experiences.