Teknoparklarda bilgi işbirliği: Öncülleri ve sonuçları
Knowledge collaboration in technoparks: Antecedents and consequences
- Tez No: 929496
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgi işbirliği faaliyetlerinin en yoğun şekilde gerçekleştiği mekan olarak teknopark bünyesinde ne tür bilgi işbirliği faaliyetlerinin gerçekleştiğini, bu faaliyetlerin gerçekleşmesini tetikleyen öncüllerin ve elde edilen sonuçların nelerden oluştuğunu, bu faaliyetlerin sonuçlarının başarılı ve başarısız olmasını etkileyen nedenleri ve bu faaliyetleri teşvik etmek için teknoparkların atması gereken adımları tespit etmektir. Türkiye'deki teknoparklarda yenilikçi fikirlerin ürünlere dönüştüğü, farklı disiplinlerarası işbirliğinin yapıldığı, üniversite, sanayi ve devlet işbirliğinin gerçekleştiği, ülke ekonomisinin rekabet edebilirlik performansının artırıldığı düşünüldüğünde bu çalışmanın hem devletin ilgili kurumlarının, teknoparkların, Ar-Ge firmalarının hem de gelecek araştırmacıların çalışmalarına katkı sağlayacak nitelikte çıktılar üreteceği beklenmektedir. Ayrıca bilgi ekonomisi çağında, teknoparkların etkin ve verimli yönetilmesinin hem devletler hem de şirketler için öncelikli konulardan biri olması, tezin önemine vurgu yapmaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren 30 teknopark yöneticisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış mülakat soruları teknopark yöneticilerine yöneltilerek yapılan görüşmelerden kıymetli notlar elde edilmiştir. Toplantılardan elde edilen veriler MAXQDA 2020 programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre, teknoparklarda gerçekleşen bilgi işbirliği olarak kabul edilebilecek faaliyetlerin, bilgi işbirliğinin öncüllerinin ve sonuçlarının, sonuçların başarılı ve başarısız olmasını etkileyen nedenlerin, bu faaliyetleri teşvik etmek için teknoparkların atması gereken adımların nelerden ibaret olduğu belirlenmiştir. Literatür taraması sonucu bu alanda çalışmalar yapan araştırmacılar tarafından paylaşılan sonuçlarla bu çalışmadan elde edilen sonuçlar tartışılmış ve gelecek araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine what kind of information collaboration activities are carried out within the technopark, which is the place where information collaboration activities are most intensively carried out, what the premises that trigger the implementation of these activities and the results obtained consist of, the reasons that affect the success and failure of the results of these activities, and the steps that technoparks should take to encourage these activities. Considering that innovative ideas are transformed into products in technoparks in Turkey, different interdisciplinary collaborations are carried out, university, industry and state collaborations are realized, and the competitiveness performance of the country's economy is increased, it is expected that this study will produce outputs that will contribute to the studies of both relevant institutions, technoparks, R&D companies, and future researchers. In addition, in the age of information economy, the fact that effective and efficient management of technoparks is one of the priority issues for both states and companies emphasizes the importance of the thesis. Within the scope of the research, interviews were conducted with 30 technopark managers operating in Turkey. Semi-structured interview questions were directed to technopark managers and valuable notes were obtained from the interviews. The data obtained from the meetings were analyzed with the MAXQDA 2020 program. According to the results of the analysis, it was understood what the activities that can be considered as information collaboration in technoparks, the antecedents and consequences of information collaboration, the reasons affecting the success and failure of the results, and the steps that technoparks should take to encourage these activities. As a result of the literature review, the results obtained from this study were discussed with the results shared by researchers working in this field and suggestions were made for future researchers.