Yıldız anasonu ekstraklarının nades (doğal derin ötektik çözücü) ve maserasyon yöntemleri kullanılarak hazırlanması, ekstrelerin antioksidan aktivitelerinin ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Preparation of star anise extracts using nades (natural deep eutectic solvent) and maceration methods, determination of antioxidant activities and biological activities of extracts
- Tez No: 929506
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKINCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada NADES yöntemi kullanılarak elde edilen yıldız anasonu ekstrelerinin antioksidan özelliklerini ve enzim inhibisyonu üzerindeki etkilerini sistemli bir şekilde incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada testlerde etkisi ölçülmek amacı ile Trans- anetol maddesi tayin edip kullanılmıştır. Çalışma beş ana başlık ve alt başlıklardan oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmaya giriş yapılmış ve çalışmada etkileri incelenen değişkenler ilgili alan yazın çerçevesinde sunulmuştur. İkinci bölümde bu çalışma için temel kaynak olarak incelenen alan yazındaki belli başlı kaynaklar sunulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ve materyalleri kullanılan çözeltiler ilgili başlıklar halinde sunulmuştur. Araştırmanın dördüncü bölümünde elde edilen bulgular tablo ve grafiklerle ilgili başlıklar halinde sunulmuştur. Araştırmanın beşinci bölümünde ise elde edilen bulgulara göre sonuç ve tartışmalar geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda Yıldız Anason NADES çözeltilerinin enzim inhibiyonlarının ve antioksidan indirgeme kuvvetlerinin standart antioksidanların bazılarına göre, fakat çalışmada kullanılan diğer çözeltilerin hepsine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. NADES ile hazırlanmış olan Yıldız Anason çözeltisininde Glükoz olanı daha yüksek bulunmuştur. Trans- anetol'un ise hem YA NADES çözeltilerinden hem de standartlardan daha düşük çıktığıu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to systematically examine the antioxidant properties of star anise extracts obtained using the NADES method and their effects on enzyme inhibition. In addition, the Trans-anethol substance was determined and used in the study in order to measure the effect of the tests. The study consists of five main titles and subheadings. In the first part, an introduction to the study was made and the variables whose effects were examined in the study were presented within the framework of the relevant field literature. In the second part, the main sources in the field literature examined as the main source for this study are presented. In the third part, the method and materials of the research, the solutions used are presented in the relevant headings. The findings obtained in the fourth part of the research are presented in the form of headings related to tables and graphs. In the fifth part of the research, conclusions and discussions were developed according to the findings obtained. As a result of the research, it was found that the enzyme inhibition and antioxidant reduction forces of Star Anise NADES solutions were higher than some of the standard antioxidants, but compared to all of the other solutions used in the study. The glucose content was found to be higher in the Star Anise solution prepared with NADES. Trans-anethol, on the other hand, has been observed to be lower than both NADES solutions and standards.