Okul öncesi (5 yaş) çocuğuna yönelik bir videoklip modeli
- Tez No: 92951
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
102 ÖZET Bu çalışmada okul öncesi döneminde yer alan 5 yaş çocuğu için kullanılabilecek bir videoklip modeli yer almaktadır. Dolayısıyla bu yaş çocuğunun gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak, bilimsel veriler derlenerek eğitim amaçlı videoklip modeli hazırlanmıştır. Bu yaş grubu çocuklarının bir kitle iletişim aracı olarak videonun etkisiyle, yaşına uygun gelişim özelliklerini benimseyip sergilemeleri hedef alınırken, verimli bir eğitim olanağına da sahip olabilecekleri varsayılmıştır. Okul öncesi eğitim döneminin önemli bir aşaması olarak kabul edilen bu yaş grubundaki çocuklar, video aracılığıyla kendilerine verilen her türlü ses ve görüntüden yapıcı ve anlamlı katkılar almalıdır. 5 yaş çocuğu için önerilen videoklip yapımları da, eğer belli bir bilimsel yöntem ve teknikle gerçekleştirilebilirse onları eğlendirdiği oranda, gelişim ve eğitimleri adına da önemli bir boşluğu dolduracaktır. Çocuğun kavramsal gelişimi somuttan, soyuta doğru bir çizgi izlemektedir. Bu durum gözönünde bulundurulduğunda,“somut”olarak verilmesi uygun olan kavramlarda çocuğun algı kapasitesi, yaş düzeyine uygun olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca öğrenim ve eğitimleri de çocuğun yaşına uygun dil seviyesi çerçevesinde müziğin de katkısıyla gerçekleştirilmelidir. Ses ve görüntünün bir arada kullanıldığı videoklip tekniği, yetişkinlere yönelik videokliplerden farklı özellikler taşımalıdır. Diğer bir deyişle, bu yaş grubu çocuklarını hedef kitle olarak gözeten bir anlayışla gerçekleştirilmelidir. Bu tür yapımlarda kullanılacak teknik içerisindeyse kurgu, ses ve görüntü efektleri, bilgisayar-kurgu ve kamera hareketleri 5 yaş çocuğunun' özellikleri gözönünde bulundurularak tasarlanmalıdır.103“Okul öncesi 5 Yaş Çocuğuna Yönelik Video Klip Modeli”adlı bu tez çalışması, yukarıda sözü edilen bakış açısına göre, 5 yaş grubu çocuğuna yönelik videoklip yapımların hangi şekillerde gerçekleştirilebileceğine ilişkin verileri sınıflandırıp, bir örnekle açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
104 ABSTRACT In this study, a videoclip model is proposed for pre-school children of 5 years. Therefore having compiled scientific studies and taking into consideration the developmental features of children of this age, a videoclip for educational purposes has been prepared. It has been assumed that this age-group children may also have an effective education opportunity by the effect of video as a mass medium while identifying with his/her own developmental features which are appropriate for his/her age and aiming at presenting these features. This age-group children who are accepted to be at an important period at pre-school education should get positive and meaningful contribution through sound and vision presented to them via video. Videoclip productions proposed for children of 5 years will fulfill an important emptiness about their development and education while at the same time amusing them if they can be produced with a certain scientific method and technique. The cognitive development of the child follows a line from concrete to abstract. Taking this into consediration the childs perceptional capacity should be assessed in an appropriate way according to his/her age in concepts which are appropriate to be presented as“ concrete”. Besides training and education should also be in a frame work at the suitable language level of the child while being realized with musical contribution. The videoclip technique where sound and vision are used together should have different aspects than videoclips prepared for adults. In other words they should be realized with an approach which considers this age group of children as target group. Editings, sound and vision effects, computer-editing and camera movements should be designed in the technique of this kind of products taking the features of children of 5 years into considiration.105 This thesis study titled“A Videoclip Model For Preschool Children Of 5 Years”explaines with an example classifying data regarding how videoclip productions can be realized for children group of 5 years through the abovementioned perspective. tC YÜKSEKÖ?RETİM KVMJLL DOKÜMANTASYON MSSMM