Türkiye'de konut politikaları ve uygulamaları (1923-2000)
  1. Tez No: 92952
  2. Yazar: ATİLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
123 ÖZET Türkiye, Cumhuriyetin ilanından bu yana geçen yetmiş yedi yılda, dönemlere göre şekil değiştiren konut sorununa çözüm bulmak amacıyla çaba sarfetmiştir. 1950 yılına kadar konut sorunu henüz ağırlaşmamıştır, 1950'den sonra ise kentleşme ve konut sorunu giderek ağırlaşmış, büyük kentlerin etrafı gecekondu kuşakları ile sarılmıştır. 1980'li yıllara kadar konuta verimsiz bir yatırım gözüyle bakılmış, konuya bütünüyle değil parçacı yaklaşımlarla çözüm aranmıştır. 1980'li yıllarda konutun, verimsiz bir yatırım alanı olduğu görüşü terk edilerek toplu konut kavramı, konut politikalarında ve yasal düzenlemelerde öne çıkarılmış, 1982 Anayasası ile konuta toplumsal bir hak olarak bakılmaya başlanmıştır. 1984 yılında çıkarılan Toplu Konut Yasası ile konut sektörüne büyük kaynak ayrılmıştır. Ancak açılan krediler ile Toplu Konut İdaresi'nce yapılıp satılan konutların büyük sübvansiyonlar içermesi ve Toplu Konut Fonu'nun genel bütçe içine alınması, konut sektörünü olumsuz etkilemiştir. Artık Türkiye'nin, bütün ağırlığı ile yaşamakta olduğu kentleşme ve konut sorununu nasıl çözeceğine karar vermesi, çözüm üretmesi, siyasilerin ve bürokratların kişisel kararlarından etkilenmeyen kararlı politikalar üreterek uygulamaya koyması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY In seventyseven years after the establishment of the Turkish Republic, Turkey has been trying to solve its housing problem which shows different characteristics in different periods. Before 1950, in Turkey's context, the housing need was not a problem. However, after 1950, as far as urbanisation progressed, housing problem became severe and big cities have been surrounded with squatter areas. Until 1980's, the housing sector was considered as an inefficient investment sector. To find solutions, only partial attempts were introduced, the subject was not taken in hand in a comprehensive framework. But in 1980's, parallel to the worlwide changes, the policies on housing sector have changed in Turkey, the importance of housing in economic development has emphasized and“mass housing ”as a solution has gained emphasis in housing policies and laws. Furthermore, with 1982 Constitutional Law, the right to get a shelter became one of the basic social rights. Financial resources which are granted to the housing sector increased with the Act of Mass Housing which is executed in 1984. However, the credits; subventions to the residences which are sold by the Housing Development Administration and that the Mass Housing Fund was taken into the consolidated budget, have affected the housing sector negatively. Turkey has to decide how to solve its big housing problem and should produce successful solutions; politicians and bureaucrats have to execute effective policies which can not be affected by personal decisions.