Nominal koruma oranlarının ithalata etkileri: Türkiye üzerine bir uygulama
- Tez No: 92950
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Dış ticaret politikası hükümetlerin ithalat ve ihracat üzerinde kompozisyon, yön ve hacmi düzenleme amacıyla yaptığı müdahalelerdir. Kullanılan araçlar arasında yer alan gümrük tarifeleri fiyat mekanizması ile dış ticarete etkide bulunduğu için daha çok tercih edilmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de uygulanan nominal tarife oranlannm hesaplanması ve bu oranların ithalatın ülke ve mal bazındaki yoğunlaşmasına etkilerinin test edilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde kısaca dış ticaret politikası, araçları ve bu araçlar arasında yer alan gümrük tarifelerinin etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de uygulanan ithalat politikaları ve koruma araçları ele alınmıştır. Üçüncü bölüm gümrük tarifeleri açısından farklı uygulamaya tabi tutulan Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerine ayrılmıştır. Dördüncü bölüm ise Türkiye'de uygulanan nominal koruma oranlan ve ithalatta yoğunlaşma indeksinin hesaplanmasını kapsar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Foreign trade policy consists in govermental interventions aiming to make adjustments over imports and exports as regards to composition, direction and volume. Tariffs as a device has been much more preferred, because of its infhence through the channel of price mechanism. This study aims to make calculations abaut nominal tariff rates implemented in Turkey and to test the implications of these rates on direction, volume and composition of imports. In the first part of the study, foreign trade policy, devices and the influence of tariffs, as one of those devices, have been examined. In the second part, imports policies and protectionary devices in Turkey hev been taken into consideration. Third part is reserved for the relations between Turkey and European Union which is subjected to a specific treatment in terms of to the tariffs. As for the fourth part, it involves nominal tariffs in Turkey and calculationg of intensity index in imports.