otel işletmelerinde sosyal medya pazarlaması (İstanbul Avrupa yakasındaki dört ve beş yıldızlı oteller)
social media marketing in hotel businesses on four & five star hotels in European region of İstanbul
  1. Tez No: 929514
  2. Yazar: ARŞİYA ERABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte işletmeler, pazarlama faaliyetlerinde interneti kullanarak kendilerini tanıtma, ürün bilgisi sunma ve müşteriyle iletişim kurma imkânı bulmuşlardır. İnternetin sürekli gelişmesiyle sosyal medya kavramı da önem kazanmış ve işletmeler için etkili bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Bu bağlamda otel işletmeleri de sosyal medya ağlarına katılarak pazarlama faaliyetlerini bu doğrultuda uyarlamaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Avrupa yakasında faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerin sosyal medya pazarlama stratejilerini, bu stratejilerin tercih edilme sebeplerini ve sosyal medya kullanımının otel işletmeleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Dijitalleşmenin hızla yayılmasıyla birlikte otel işletmeleri, müşteri kitlelerine ulaşmak, marka bilinirliğini artırmak ve rekabet avantajı sağlamak amacıyla sosyal medya platformlarından yoğun bir şekilde yararlanmaktadır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmada, otellerin sosyal medyayı pazarlama aracı olarak nasıl kullandıkları, hangi platformları tercih ettikleri, içerik oluşturma ve paylaşma stratejilerinin yanı sıra olumsuz müşteri geri bildirimleri ve kriz yönetimi gibi önemli hususlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As technology continues to advance and integrate into our lives, businesses have increasingly turned to the internet for marketing activities, including promoting their brand, providing product information, and engaging with customers. With the ongoing development of the internet, the concept of social media has gained significance, becoming a vital marketing tool for businesses. In this context, hotel businesses have also adopted social media networks, shifting their marketing efforts accordingly. The purpose of this study is to investigate the social media marketing strategies employed by 4 and 5 star hotels operating on the European side of Istanbul, the reasons for preferring these strategies, and the impact of social media usage on hotel businesses. With the rapid spread of digitalization, hotel businesses are intensively utilizing social media platforms to reach their target audience, increase brand awareness, and gain a competitive advantage. In line with this objective, the study examines how hotels use social media as a marketing tool, which platforms they prefer, content creation and sharing strategies, as well as important aspects such as handling negative customer feedback and crisis management.