Yapay zeka tabanlı problem çözme etkinliklerinin başarıya, inanca ve tutuma etkisi
The impact of artificial intelligence-based problem-solving activities on success, belief and attitude
  1. Tez No: 929585
  2. Yazar: EMRE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ tabanlı problem çözme etkinliklerin ilkokul 2.sınıf öğrencilerinin problem çözmeye yönelik başarılarına, inançlarına ve tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir ilin Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ilkokulunun 2.sınıflarında öğrenim gören 90 öğrencidir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Buna göre, araştırmadaki deney (n=45) ve kontrol (n=45) grupları yansız atama ile oluşturulmuştur. Araştırmacı; sayılar ve işlemler, geometri ve ölçme öğrenme alanlarına yönelik ChatGPT tabanlı“Matematiksel Problem Çözüyorum”(MPÇ) isimli bir yapay zekâ uygulaması geliştirmiştir. Araştırmacı, öğrencilerin farklı matematik konularında MPÇ'yi kullanacakları bir etkinlik planı hazırlamıştır. Bu plan doğrultusunda araştırmacı, deney grubuna 8 haftalık problem çözme etkinlikleri uygulamıştır. Kontrol grubunda ise araştırmacı dışında dersin öğretmeni mevcut müfredata göre öğretim yapmıştır. Grupların her ikisine“Problem Çözme Başarı Testi”,“Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği”ve“Matematiksel Problem Çözmeye Yönelik İnanç Ölçeği”sırasıyla ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS programlarıyla analiz edilmiştir. Bulgular, yapay zekâ tabanlı problem çözme etkinliklerinin, problem çözme başarısı üzerinde etkili olduğunu gösterirken problem çözmeye yönelik inanç ve tutum üzerinde etkili olmadığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of artificial intelligence-based (AIB) problem-solving activities on the success, beliefs, and attitudes towards problem-solving of 2nd grade primary school students. The sample of the study consists of 90 students from the 2nd grades of a state primary school affiliated with the Ministry of National Education in a province in the Southeastern Anatolia Region of Turkey during the 2023-2024 academic year. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used in the study. Accordingly, the experimental (n=45) and control (n=45) groups were formed by random assignment. The researcher developed an AI application named“Mathematical Problem Solving”(MPS) based on ChatGPT for the learning areas of numbers and operations, geometry, and measurement. The researcher prepared an activity plan in which students would use MPS for various mathematics topics. Following this plan, the researcher conducted an 8-week problem-solving activity with the experimental group. In the control group, the teacher of the course, other than the researcher, carried out the teaching according to the current curriculum. Both groups were administrated the“Problem-Solving Success Test”,“Mathematics Problem-Solving Attitude Scale”, and“Belief Scale Towards Mathematical Problem-Solving”as pre-tests and post-tests. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software. The findings showed that AIB problem-solving activities were effective on problem-solving success but did not significantly impact beliefs and attitudes towards problem-solving.