Renal pelvis taşlarında retrograd intrarenalcerrahi ve perkütan nefrolitotomiyöntemlerinin etkinlik, güvenlik ve hayatkalitesi açısından karşılaştırması
Comparison of retrograde intrarenal surgery and percutaneous nephrolithotomy methods for renal pelvic stones in terms of effectiveness, safety and quality of life
  1. Tez No: 929584
  2. Yazar: GÜRKAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN UTKU CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Böbrek renal pelvis taşlarının tedavisinde kullanılan minimal invaziv tekniklerden perkütan nefrolitotomi(PNL) ve retrograd intrarenal cerrahi(RİRC) operasyonları ile tedavi edilmiş hastaların; komplikasyon durumlarını, taşsızlık durumunu, hayat kalitesini, hastanede kalış süresini floroskopi kullanımını, prospektif randomize olarak karşılaştırmayı amaçladık. HASTALAR ve METOT: Dr.Lütfi Kırdar Kartal Şehir Hastanesi Üroloji Kliniği'nde Ocak 2018 ile Nisan 2022 tarihleri arasında böbrek renal pelviste lokalize 2-3 cm arasında izole taş tespit edilen ve cerrahi girişim planlanan, daha önce mükerrer girişim öyküsü olmayan 98 hasta, PNL (n: 58) ve RİRC (n: 40) olmak üzere 2 gruba randomize edilip prospektif olarak incelendi. BULGULAR: Hastalarda yaş, taraf, VKİ, ESWL öyküsü, opasite, operasyon süresi, M.Clavien komplikasyon sınıflaması ve hayat kalitesi açısından istatiksel anlamlı bir fark bulunmadı(p>0.05). Taş hacmi ve Hounsfield Unit (HU) PNL kolunda daha yüksek saptanmasına rağmen(p = 0.001) taşsızlık bu grupta istatiksel olarak daha yüksekti [%81 vs. %48 (p = 0.001)]. Floroskopi süresi[13 vs. 0 sn (p = 0.001)]ve yatış süresi[3 vs. 1 gün (p = 0.001)] RIRS kolunda istatiksel olarak anlamlı derecede daha azdı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Patients treated with percutaneous nephrolithotomy (PNL) and retrograde intrarenal surgery (RIRC), which are minimally invasive techniques used in thetreatment of renal renal pelvis stones; complications, stone-free status, quality of life, length of hospital stay and use of fluoroscopy randomized prospective comparison was aimed. MATERİALS AND METHODS: Between January 2018 and April 2022 in the Urology Clinic of Dr. Lütfi Kırdar Kartal City Hospital, 98 patients with a single stone of 2-3 cm localized in the renal pelvis and planned for surgical intervention, without a history of repeated intervention, PNL (n: 58) and RIRC (n: 40) were randomized and investigated prospectively. RESULTS: There was no statistically significant difference in terms of age, side, BMI, ESWL history, opacity, operation time, M.Clavien complication classification and quality of life (p>0.05). Although stone volume and Hounsfield Unit (HU) were higher in the PNL (p = 0.001), stone-free was statistically higher in this group [81% vs. 48% (p = 0.001)]. Fluoroscopy time [13 vs. 0 sec (p = 0.001)] and length of stay hospital [3 vs. 1 day (p = 0.001)] was statistically significantly less in the RIRS.