XVII-XVIII. dönem Hatay milletvekilleri ve faaliyetleri (1983-1991)
XVII-XVIII. period Hatay deputies and their achvites dutyactivies ( 1983-1991)
- Tez No: 929590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL KOLUTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışmanın konusu 1983-1991 yılları arasında görev alan Hatay milletvekilleri ve faaliyetleri olarak belirlenmiştir. Giriş kısmında kısaca Hatay'ın tarihi, idari, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısından bahsedilmiştir. Devamında Türk parlamento tarihinin tekamülü, demokrasi tarihimiz açısından kırılma noktası olarak ifade edeceğimiz 12 Eylül 1980 darbesi, 1982 anayasası ve hemen akabinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin gölgesinde gerçekleştirilen 6 Kasım 1983 genel seçimleri ele alınmış, araştırmanın konusu, amacı, kapsamı, yöntemi ve problematiği ortaya konulmuştur. Bu tez çalışması T.B.M.M'nin XVII ve XVIII. Dönemlerini kapsamaktadır. T.B.M.M çatısı altında 1983-1991 yılları arasında toplamda 14 Hatay milletvekili görev yapmıştır. Bu milletvekillerinin biyografileri ortaya konulmuş, sosyal ve kültürel profilleri işlenmiştir. Söz konusu milletvekillerinin doğum tarihleri, doğum yerleri, yaşları, cinsiyetleri, medeni durumları, meslekleri, eğitimleri, yerellik oranları ve bildikleri yabancı diller tespit edilmiş ve çıkarılan istatistikler yorumlanmıştır. Milletvekillerinin faaliyetleri dönemler halinde kronolojik sıraya göre verilmiştir. Ayrıca her milletvekilinin faaliyetleri konu başlıklarına ve tarih sırasına göre tasnif edilmiştir. T.B.M.M bünyesinde icra etmiş oldukları önemli görevler bazı milletvekillerinin faaliyetlerini de etkilemiştir. Dolayısıyla bölgesel ve ülke genelindeki kalkınmaya sağladıkları katkılar da ortaya konulmuştur. Öte yandan 1983-1991 yılları arasındaki söz konusu milletvekillerinin yasama faaliyetlerinin genel bir analizi yapılmıştır. Tüm bunların dışında Hatay milletvekillerinin önemli konu başlıklarında T.B.M.M'de yapmış oldukları konuşmalara da yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER T.B.M.M, Hatay Milletvekilleri, Türk Parlamento Tarihi, 1982 Anayasası, 1983 Seçimleri, 12 Eylül 1980 Darbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the members of Turkish parliament from Hatay and their activities between 1983 and 1991. The introduction briefly discusses the history, administrative, social, cultural and economic structure of Hatay. It then addresses the evolution of Turkish parliamentary history, the September 12 th 1980 coup, which marks a turning point in the history of democracy in Türkiye, the 1982 constitution and the general elections held on 6 th November 1983 under the shadow of the Turkish Armed Forces and the subject, aim, scope, methodology and problematic of the research are outlined. This thesis covers the XVII and XVIII legislative terms of the Grand National Assembly of Türkiye (T.B.M.M). Between 1983 and 1991, a total of 14 members of parliament from Hatay served under the T.B.M.M. The biographies of these members are presented, and their social and cultural profiles are examined. Their birth dates, places of birth, ages, genders, marital statuses, professions, educational backgrounds, regional affiliations, and foreign languages spoken are identified, and the statistics derived from these details are analyzed. In addition to these, the speeches made by the Hatay members of parliament on important topics within the T.B.M.M are included. KEY WORDS T.B.M.M, Hatay Members of Parliament, Turkish Parliamentary History, 1982 Constitution, 1983 elections, 12 September 1980 Coup, Turkish Armed Forces.