Matematiksel dili kullanma ve anlama becerisinin parantez kullanma özelinde incelenmesi
Examination of ability to use and understand mathematical language with specific respect to using parentheses
- Tez No: 929598
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin görüşleri çerçevesinde; üç farklı yönden parantez kullanımını incelemektir. İlki matematik dili ve sembolleri içerisinde parantezin yeri ve kullanımını incelemekken ikincisi müfredat içerisinde parantezin yerini, öğretmenlerin ders uygulamalarında ve ölçme-değerlendirme çalışmalarında parantez kullanımını incelemektir. Üçüncüsü ise öğrencilerin parantez kullanımını ve de öğrencilerin parantez kullanımlarında sahip oldukları hata/kavram yanılgılarını incelemektir. Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen 10 ortaokul öğretmeniyle yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacının düzenlediği uzman görüşü alınarak oluşturulmuş yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada ana ve alt problemler kategori olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler dolayısıyla ortaya ek kategoriler de çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda; öğretmenlere göre öğrencilerin matematik dilini anlama ve kullanmadaki becerilerinin düşük olduğu görülmektedir. Bu beceriyi etkileyen faktörlerin genel başarı, kitap okuma alışkanlığı, öğretmen faktörü vb. durumların olduğu belirtilmiştir. Öğrencilerin matematik dilini kullanırken bazı hatalar yaptıkları sonucuna varılmıştır. Hataların en başında sembol kullanma becerisi gelmektedir ve öğretmenlere göre öğrencilerin sembol kullanma becerileri yetersizdir. Öğretmenler, matematik dilini kullanım becerisinin parantez kullanım becerisine etki ettiği görüşündedir. Müfredat içerisinde de parantez kullanımını yetersiz bulmaktadırlar. Yetersizliğin genellikle parantez kullanımına verilen önemin eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ve alan yazına göre; matematik eğitiminde parantez kullanımına gereken önemin verilmemesi müfredatta yetersizliğe neden olup öğrencilerin çeşitli konuların temellerinde hata yapmalarına neden olmaktadır. Bunun genellikle parantezin önemini dikkate almamalarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında matematik dilini anlama ve kullanma becerisini etkileyen durumların incelenmesi önerisinde bulunulmuştur. Matematik dilini kullanmada yapılan hatalar genellikle sembol kullanımlarından kaynaklandığı için sembol kullanım becerilerinin geliştirilmesi ve yapılan hataları giderme çalışmalarının yapılması önerilmiştir. Parantez kullanımına verilen önemin arttırılması önerisi de çalışmanın ana önerisidir. Bu yönde müfredat geliştirmeleri ve öğretmen eğitimleri düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the place and use of parentheses in mathematical language and symbols, the place of parentheses in the curriculum, the use of parentheses by teachers in lesson practices and measurement-evaluation studies, the use of parentheses by students, and the errors/misconceptions that students have in the use of parentheses, within the framework of the opinions of secondary school mathematics teachers. The study was conducted with 10 secondary school teachers in the 2023-2024. According to the teachers, it is seen that the students' skills in understanding and using the mathematical language are low. It has been stated that the factors affecting this skill are general success, book reading habits, teacher factors, etc. It has been concluded that students make some mistakes while using mathematical language. The most important mistake is the ability to use symbols and according to teachers, students' symbol use skills are inadequate. Teachers are of the opinion that the ability to use mathematical language affects the skill of using parentheses. They also find the use of parentheses inadequate within the curriculum. It has been determined that the inadequacy is generally due to the lack of importance given to the use of parentheses. Not giving the necessary importance to the use of parentheses in mathematics education causes inadequacy in the curriculum and causes students to make mistakes in the foundations of various subjects. It is recommended that the situations affecting the ability to understand and use mathematical language be examined, that the errors made in using mathematical language are generally caused by the use of symbols, that symbol use skills be developed and that studies be carried out to correct the errors made. Curriculum development and teacher training are recommended to increase the importance given to the use of parentheses.