Son dönem Türk televizyon dizilerinden Kızılcık Şerbeti'nde oksidentalizm emareleri
Symptoms of occidentalism in Kızılcık Şerbeti, one of the recent Turkish television series
  1. Tez No: 929599
  2. Yazar: SEZER DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Daha Bu çalışma, Filistinli düşünür ve akademisyen Edward W. Said'in sistematize ettiği oryantalizm kavramının karşıt bir tezi olarak ortaya çıkan oksidentalizm kavramı odağında hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı, Batı karşıtlığı ve Batı'nın öteki olarak tahayyül edildiği oksidentalizmin Türkiye'deki muhafazakâr ideoloji bakış açısından dizilerde nasıl aktarıldığını incelemektir. Başka bir deyişle, Ben-Öteki ayrışmasının oryantalizm gibi oksidentalizmde de yeniden üretilmesinin iki farklı açıdan meşrulaştırılması irdelenmiştir. Çalışmada, oryantalizmin tahakküm altında tutulması gereken yer olarak tasvir ettiği Şark ile Batı'yı mutlak düşman, kötülüklerin sorumlusu olarak özümseyen oksidentalizmin çatışma alanları tartışılmıştır. Türkiye'de dizilerin muhafazakâr-İslamcı bakış açısı ile Batı'yı konumlandırması ve oksidentalizmin dizilerde nasıl yeniden üretildiği incelenmiştir. Bu çalışma muhafazakâr ideolojinin TV dizileri üzerinde yarattığı oksidentalist fikriyatı tartışması açısından benzerlerinden farklıdır. Çalışma, oryantalizmin akademik, sistemli bir araştırma alanı olmasına rağmen, oksidentalizm alanında Türkiye'de yeterince çalışma yapılmaması açısından önem arz etmektedir. Göstergebilimsel yönteminin kullanıldığı çalışmada, Kızılcık Şerbeti isimli dizi analiz edilmiştir. Analiz sonucunda söz konusu dizilerde Batı karşıtı bakış açısı ve oksidentalist söylemin güçlü biçimde yeniden üretildiği, Türk-İslam kimliği karşısında Hristiyan-Batı kimliğinin öteki olarak konumlandırıldığı saptanmıştır.sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThis study has been prepared with a focus on the concept of Occidentalism, which emerges as an opposing thesis to the concept of Orientalism systematized by the Palestinian thinker and academic Edward W. Said. The aim of this study is to examine how Occidentalism, characterized by anti-Western sentiment and the imagination of the West as the“other,”is portrayed in television series from the perspective of conservative ideology in Turkey. In other words, the study examines how the reproduction of the Self-Other dichotomy in Occidentalism, similar to Orientalism, is legitimized from two different perspectives. The study discusses the areas of conflict between Orientalism, which portrays the East as a place to be dominated, and Occidentalism, which views the West as an absolute enemy and the source of all evils. The study examines how television series in Turkey position the West from a conservative-Islamist perspective and how Occidentalism is reproduced in these series. This study is different from others in terms of discussing the Occidentalist ideology created by conservative ideology in TV series. The study is important because, despite Orientalism being an academic, systematic field of research, there has not been enough work done on Occidentalism in Turkey. In the study, the TV series titled Kızılcık Şerbeti is analyzed using a semiotic method. As a result of the analysis, it has been determined that in the discussed TV series, the anti-Western perspective and Occidentalist discourse are strongly reproduced, with the Christian-Western identity positioned as the“other”in contrast to the Turkish-Islamic identity.