Sağlık bilimleri fakültesi erkek öğrencilerinin erkek meme kanseri bilgi düzeyi ile endişe düzeyleri arasındakı ilişki
The relationship between male breast cancer knowledge level and worry levels of male students of the faculty of health sciences
- Tez No: 929597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN KOCATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma sağlık bilimleri fakültesi erkek öğrencilerinin erkek meme kanseri bilgi düzeyi ile endişe düzeyleri arasındaki ilişki incelenmek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini İzmir Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde 2023-2024 tarihleri arasında öğrenim gören dahil edilme kriterlerini karşılayan 243 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veriler Tanıtıcı özellik formu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Erkek Öğrencilerinin Erkek Meme Kanseri Bilgi Düzey Formu ve Meme Kanseri Endişe Skalası ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin%39,1'i (n=95) Hemşirelik, %8,6'sı (n=21) Beslenme ve Diyetetik, %22,2'si (n=54) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, %30'u (n=73) Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümündedir. Çalışmaya katılan öğrencilerin %23'ü (n=56) erkek meme kanseri ile ilgili daha önce bilgi almıştır. Öğrencilerin EMK Bilgi düzeyinden aldıkları puanlar 0 ile 94 arasında değişmekte olup; ortalama puan 37,51±26,36'dir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive cross-sectional, correlational study to examine the relationship between male breast cancer knowledge and anxiety levels of male students of the Faculty of Health Sciences. The sample of the study was completed with 243 students who met the inclusion criteria and studied at Izmir Democracy University Faculty of Health Sciences between 2023-2024. The data were collected using the Descriptive Characteristics Form, Male Breast Cancer Knowledge Level Form and Breast Cancer Concern Scale. Of the students participating in the study, 39.1% (n=95) were in Nursing, 8.6% (n=21) in Nutrition and Dietetics, 22.2% (n=54) in Physical Therapy and Rehabilitation, and 30% (n=73) in Exercise and Sport Sciences. Of the students participating in the study, 23% (n=56) had received information about male breast cancer before. The scores the students received from the MBC Knowledge level ranged between 0 and 94; the mean score was 37.51±26.36.