Yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyümeye etkisi: OECD ülkeleri örneği
The effect of high technology product exports on economic growth: The example of OECD countries
- Tez No: 929603
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşen ve hızlı bir büyüme gösteren dünya ekonomisinde ülkelerin dış ticaret piyasalarında rekabet gücü elde edebilmeleri ve bu gücü etkin kullanabilmeleri son derece önemlidir. Ülkeler bu rekabet üstünlüğünü teknolojiye gerekli yatırımı gerçekleştirmeleri sonucu dış ticaret piyasalarında kabul görecek yüksek teknolojili malların üretilmesi ve ihracatıyla sağlayabilmektedir. Literatürde ekonomik büyümeye etki eden toplam ihracatın içerisinde yüksek teknoloji ihracatının önemi sıklıkla vurgulanmaktadır. Yüksek teknolojili ürün imalatı, katma değeri yüksek olan ürünlerin üretilmesini sağlayan faktörlerden biridir. Bu ürünlerin yarattığı yüksek katma değer ise, ülkenin ihracat kanalıyla elde ettiği geliri artırarak ekonomik büyümeye katkıda bulunmaktadır. Elde edilen ihraç gelirleri ülkelerin daha yüksek bir refah seviyesine ulaşabilmelerinde önemlidir. Bu bağlamda ihracata dayalı büyüme politikalarını benimseyen ülkelerde; yüksek katma değerli ürün üretimi ve Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte yüksek teknolojiye sahip ürünlerin ihracından elde edilen gelirler, ekonomik büyümenin ve kalkınmanın gerçekleştirilmesinde önemli bir kaynak olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, 2007-2021 yılları verileriyle seçilen 26 OECD ülkesinin yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini panel veri analizi yöntemiyle incelemektir. Bu çalışmada yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkilere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing and rapidly growing world economy, it is extremely important for countries to gain competitive power in foreign trade markets and to use this power effectively. Countries can achieve this competitive advantage by producing and exporting high-tech goods that will be accepted in foreign trade markets as a result of making the necessary investments in technology. The importance of high-tech exports within the total exports affecting economic growth is frequently emphasized in the literature. High-tech product manufacturing is one of the factors that enable the production of products with high added value. The high added value created by these products contributes to economic growth by increasing the income the country obtains through exports. The export revenues obtained are important for countries to reach a higher level of welfare. In this context, in countries that adopt export-based growth policies; revenues obtained from the export of high-tech products, together with the production of high-value-added products and R&D studies, stand out as an important source in achieving economic growth and development. The aim of this study is to examine the impact of high-technology product exports on economic growth of 26 OECD countries selected with data from 2007-2021 using panel data analysis. In this study, it was concluded that high-technology product exports have positive effects on economic growth.