Video içerikli öğretimin, 3-36 ay arası çocuğu olan annelerin otizm bilgi ve farkındalık düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of video content training applied to mothers with children between 3-36 months on their knowledge and aware-ness levels about asd: Randomized controlled study
  1. Tez No: 929607
  2. Yazar: EBRU DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma video içerikli öğretimin, 3-36 ay arası çocuğu olan annelerin otizm bilgi ve farkındalık düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü, ön test-son test deneysel tipteki bu çalışma Mersin' de bir Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilmiş ve örnekleme 3-36 ay arası çocuğu olan 94 çalışma 94 kontrol olmak üzere 188 anne alınmıştır. Veriler; Tanımlayıcı Bilgi Formu (TBF), Otizm Genel Bilgiler Formu (OGBF), Okul Öncesi Çocukların Annelerinin Otizm Farkındalığı Ölçeği (AOFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Annelerin çalışma ve kontrol grubuna seçilmelerinde çift kör yöntemi uygulanmıştır. Ön test sonrası, çalışma grubu annelerin her birine 16 dakikalık otizm konulu öğretim videosu izletilmiş, 15 gün sonra her iki gruba son test uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS for Windows 25.0 programında tanımlayıcı istatistikler, ki kare, bağımlı, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analiz, korelasyon testleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubu annelerin ön test OGBF doğru bilgi sayıları ve AOFÖ toplam ve alt ölçek puanları arasında fark yok iken (p>0.05), çalışma grubunun son test puanları kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0.000). Çalışma grubu annelerin ön test AOFÖ puanlarına göre (ort:62.22), son test puanları (ort.83.34) anlamlı düzeyde yükseliş gösterirken (p=0.000), kontrol grubunun ön test-son test puanları arasında (ort: 62.29, 63.19) fark bulunmamıştır (p>0.05). Çalışma grubunun ön test OGBF doğru bilgi sayısı ortalaması 7.93 iken, son testte 14.27'ye çıkarak anlamlı yükseliş göstermiş (p=0.000), kontrol grubunun da 7.03'ten, 7.34'e çıkarak anlamlı fark yaratmıştır (p=0.025). Annelerin OGBF ve AOFÖ puanları arasında pozitif yönlü güçlü ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of video-included teaching on the autism knowledge and awareness level of mothers with children aged 3-36 months. This randomized controlled, pre-test-post-test experimental study was conducted in a family health center in Mersin and 188 mothers, 94 study and 94 control, with children aged 3-36 months were included in the sample. Data were collected using the Descriptive Information Form (DIF), Autism General Information Form (AGIF), and the Autism Awareness of Mothers Scale (AAMS). A double-blind method was applied in selecting mothers for the study and control groups. After the pre-test, each of the mothers in the study group was shown a 16-minute autism-themed teaching video, and a post-test was applied to both groups 15 days later. Data were evaluated using descriptive statistics, chi-square, t-test in dependent and independent groups, one-way variance analysis, and correlation tests in the SPSS for Windows 25.0 program. While there was no difference between the pre-test AGIF number of correct information and AAMS total and subscale scores of the study and control group mothers (p>0.05), the post-test scores of the study group were found to be significantly higher than the control group (p=0.000). According to the pre-test AGIF number of correct information of the study group mothers (mean: 62.22), the post-test scores (mean: 83.34) showed a significant increase (p=0.000), while there was no difference between the pre-test and post-test scores of the control group (mean: 62.29, 63.19) (p>0.05). While the mean pre-test AGIF number of correct information of the study group was 7.93, it showed a significant increase by increasing to 14.27 in the post-test (p=0.000), and the control group also created a significant difference by increasing from 7.03 to 7.34 (p=0.025). A strong positive relationship was found between the AGIF and AAMS scores of the mothers.