Birleşmiş Milletler iş dünyası ve insan hakları rehber ilkeleri'nin büyük spor etkinliklerine uygulanabilirliği
Applicability of the united nations guiding principles on business and human rights in mega sports events
  1. Tez No: 929608
  2. Yazar: ZEYNEP TANYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalışmada Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası ile bağlantılı faaliyetlerde insan haklarına uyumun sağlanmasında Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri'nin uygun ve etkili bir araç olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma planı dahilinde ilk bölümde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri'ni benimseme ve uygulama saikleri üzerinden Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası ile bağlantılı faaliyetlerin hangi insan hakları üzerinde etki oluşturduğu ve bu faaliyetlerde insan haklarının ne şekilde ihlal edildiğine dair olgusal bir çerçeve sunulmaktadır. İkinci bölümde, Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası ile bağlantılı faaliyetlerde insan haklarına uyumun sağlanmasında bir araç olarak benimsenen Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri'nin içeriği açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri'nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği tarafından yeterli ve etkili bir biçimde uygulanıp uygulanmadığı irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights is an appropriate and effective tool in ensuring compliance with human rights in activities related to the Olympic Games and World Cup. Within the scope of this study, the first chapter sets a framework for which human rights the activities associated with the Olympic Games and the World Cup have impacts on and how human rights are violated in these activities via the motivations of the International Olympic Committee and the International Association of Football Associations to adopt and implement the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights. The second chapter explains the content of the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights, which have been adopted to ensure compliance with human rights in activities related to the Olympic Games and World Cup. The third chapter scrutinizes whether the International Olympic Committee and the International Association Football Federation adequately and effectively implement the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights.