Shell ve Nijer Delta Vakası: Birleşmiş Milletler iş dünyası ve insan haklarına dair rehber ilkeler çerçevesinde özen yükümlülüğü (Due Diligence)
The Shell and Niger Delta Case: Due Diligence within the framework of the United Nations guiding principles on business and human rights
- Tez No: 946269
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeler çerçevesinde ulusötesi şirketlerin özen yükümlülüğünün (due diligence) kapsamını ele almaktadır. Söz konusu yükümlülüğün, ulusötesi şirketlerin yalnızca kendi faaliyetleriyle mi sınırlı olduğu, yoksa iştirakleri ve tedarik zincirlerindeki şirketlerin faaliyetlerini de kapsayıp kapsamadığı sorusuna odaklanmaktadır. Bu bağlamda, ulusötesi şirketlerin özen yükümlülüğünün iştirakleri ve tedarik zincirlerindeki iş ilişkileri açısından nasıl değerlendirildiğini inceleyerek, insan hakları üzerindeki olumsuz etkilerin önlenmesine yönelik özen yükümlülüğünün kapsamını tartışmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde uluslararası standartların oluşum süreci ve Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeler çerçevesinde özen yükümlülüğünün kapsamı analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise, Shell'in Nijer Deltası'ndaki petrol çıkarma faaliyetleri nedeniyle meydana gelen olumsuz insan hakları etkileri sonucunda dört Nijeryalı çiftçinin Shell aleyhine açtığı davalar ele alınarak, Lahey Temyiz Mahkemesi'nin 29 Ocak 2021 tarihli kararları incelenmiştir. İncelenen yargı kararları ve uluslararası standartlar, ulusötesi şirketlerin yalnızca kendi faaliyetlerinden değil, aynı zamanda iştirakleri ve tedarik zincirlerindeki şirketlerin eylemlerinden doğan olumsuz insan hakları etkilerinden de sorumlu tutulabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the scope of transnational corporations' due diligence within the framework of the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights. It focuses on whether this obligation is limited solely to the corporations' own activities or if it also extends to the actions of their subsidiaries and companies within their supply chains. In this context, the study explores how transnational corporations' due diligence is assessed concerning their subsidiaries and business relationships in supply chains and discusses its scope in preventing adverse human rights impacts. Accordingly, the first section of the study analyzes the development of international standards and the scope of due diligence within the framework of the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights. The second section examines the decisions of the Hague Court of Appeal dated January 29, 2021, in lawsuits filed against Shell by four Nigerian farmers due to the adverse human rights impacts resulting from Shell's oil extraction activities in the Niger Delta. The judicial decisions and international standards reviewed in this study demonstrate that transnational corporations may be held accountable not only for their own activities but also for the adverse human rights impacts arising from the actions of their subsidiaries and companies within their supply chains.