Bir aile sağlığı merkezine başvuran 30 – 70 yaş arası kadınların kanser taramalarına yönelik tutumları ve kadercilik eğilimleri
Attitudes towards cancer screening and fatalism tendencies of women between the age of 30-70 who applied to a family health center
  1. Tez No: 929612
  2. Yazar: ZÜLAL AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, 30-70 yaş aralığındaki kadınların kanser tarama tutumları ve başta kadercilik eğilimi olmak üzere tarama tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Mart- Ekim 2024 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir aile sağlığı merkezine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 324 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri kadınların kişisel özelliklerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen ve 23 sorudan oluşan 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği-Kısa Form' ve 'Kadercilik Eğilimi Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların kanser taramalarına yönelik tutum ölçeği puan ortalaması 67,61±8,69 ve kadercilik eğilimi ölçeği puan ortalaması 69,82±14,45 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the cancer screening attitudes of women between the ages of 30-70 and the factors affecting their screening attitudes, especially the tendency towards fatalism. The descriptive and cross-sectional study is conducted with 324 women who applied to a family health center in Istanbul between March and October 2024 and agreed to participate in the study. Research data was obtained using the 'Sociodemographic Information Form', 'Attitude Scale Towards Cancer Screening-Short Form' and 'Fatalism Tendency Scale', which is developed by the researcher and consists of 23 questions, to determine the personal characteristics of women. The average score of the participants' attitude scale towards cancer screenings is 67.61±8.69 and the average score of the fatalism tendency scale is 69.82±14.45.