Mensrual ağrısı olan kadınlarda ağrı nörobilim eğitimi etkinliği
Effectiveness of pain neuroscience education in women with menstrual pain
  1. Tez No: 929613
  2. Yazar: ÇİĞDEM İNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, ağrılı menstruasyon döneminde kadınların ağrı inançlarını, ağrı şiddetini ve yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla uygulanan Ağrı Nörobilim Eğitimi'nin (PNE) etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, menstrual dönemlerini ağrılı geçiren ve belirlenen dahil edilme kriterlerini karşılayan 74 kadın danışan katılmıştır. Katılımcılar, randomize olarak eğitim grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Eğitim grubuna 3 hafta boyunca, haftada bir kez, yaklaşık 30 dakikalık PNE seansları verilmiştir. Eğitim seansları, ağrı deneyimi, nörofizyolojik süreçler ve ağrı ile başa çıkma stratejileri üzerine odaklanmıştır. Kontrol grubu günlük yaşamlarına devam etmiştir. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, ağrı anamnez formu, McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MAÖ-KF), Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ) ve Dismenorenin Günlük Yaşam Üzerindeki Etkisini Değerlendirme Skalası (DGYÜEDS) kullanılmıştır. Katılımcılar, değerlendirme formlarını çevrimiçi ortamda doldurmuş ve eğitim grubunda eğitim öncesi ile sonrası, kontrol grubunda ise menstrual döngü öncesi ve sonrasında tekrar veriler karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, PNE uygulamasının ağrı şiddetini azaltmada ve günlük yaşam üzerindeki olumsuz etkileri hafifletmede etkili olduğunu göstermiştir. Ancak, çalışmanın çevrimiçi ortamda yapılması ve uzun dönem etkilerinin değerlendirilmemesi önemli sınırlılıklar arasında yer almaktadır. Bu bulgular, PNE'nin ağrılı menstruasyon döneminin yönetiminde faydalı bir yöntem olabileceğini göstermekte ve uzun süreli etkilerini değerlendirmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of Pain Neuroscience Education (PNE) applied to improve pain beliefs, pain intensity, and quality of life in women experiencing painful menstrual periods. A total of 74 women who experienced painful menstrual periods and met the inclusion criteria participated in the study. Participants were randomly divided into two groups: the education group and the control group. The education group received weekly PNE sessions of approximately 30 minutes each for three weeks. The sessions focused on the pain experience, neurophysiological processes, and strategies for coping with pain. The control group continued their daily routines without any intervention. Data collection tools included a demographic information form, a pain history form, the Short Form of the McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ), the Pain Beliefs Questionnaire (PBQ), and the Scale for Assessing the Impact of Dysmenorrhea on Daily Life (SAIDDL). Participants completed the assessment forms online, and data were compared before and after the intervention in the both group before and after the menstrual cycle. The results showed that PNE was effective in reducing pain intensity and alleviating the negative impact of pain on daily life. These findings suggest that PNE could be a beneficial method for managing painful menstrual periods.