Dijital liderliğin teknoloji benimsemeye etkisinde dijital olgunluğun rolü
The role of digital maturity in the effect of digital leadership on technology adoption
  1. Tez No: 929617
  2. Yazar: SABRİ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı; dijital liderliğin işletmelerde teknoloji benimsemeye olan etkisinde dijital olgunluğun rolünü incelemektir. Bu amaçla yazın taraması bulgularına dayanılarak teknoloji benimsemenin bağımlı, dijital liderliğin bağımsız ve dijital olgunluğun aracı ve düzenleyici değişkenler oldukları bir model kurgulanmış ve test edilmiştir. Araştırmanın verileri, Accenture Türkiye Dijitalleşme Endeksi (Toker ve Köksalan, 2017) raporunda yer alan farklı sektörler esas alınarak, Türkiye'de benzer sektörlerde faaliyette bulunan işletmelerde görev yapan 429 çalışandan 08.2024 – 10.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Gerçekleştirilen regresyon analizi, dijital liderliğin teknoloji benimsemeye etkisini ve dijital olgunluğun aracı ve düzenleyici rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the role of digital maturity in the effect of digital leadership on technology adoption in businesses. For this purpose, based on the literature review findings, a model was constructed and tested in which technology adoption was the dependent variable, digital leadership was the independent variable, and digital maturity was the mediator and moderator variables. The data for the research were collected between 08.2024 – 10.2024 from 429 employees working in companies operating in similar sectors in Turkey, based on the various sectors included in the Accenture Turkey Digitalization Index report (Toker and Köksalan, 2017). The study's findings support digital leadership's effect on technology adoption and the mediating and moderating role of digital maturity.