Gestasyonel diyabeti olan hastalarda periodontal durum ile olumsuz gebelik sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between periodontal status and adverse pregnancy outcomes in patients with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 929627
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜLDEN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Periodontal hastalık mikroorganizmaları ve konak yanıtını içeren çok yönlü bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı; GDM tanısı almış bireyler ve sağlıklı gebelerde; periodontal klinik parametreler, doğum zamanı ile doğumda bebek kilosu ve serumda baktığımız visfatin, resistin, leptin, IL-1 beta ve CRP değerlendirilerek; GDM ile periodontal durum ve olumsuz gebelik sonuçları arasındaki ilişkiyi incelemektir. 101 GDM'li birey çalışma grubuna ve 98 sağlıklı gebe kontrol grubuna dahil edilmiştir. Medikal ve dental anamnez alınmış, periodontal klinik ölçümleri kaydedilmiş, dmft ile serumdaki iltihabi ve diyabetle ilgili biyobelirteçlerin ölçümü yapılmıştır. Gebeler doğum sonrası tekrar muayene edilmiş ve doğumla ilgili verileri alınmıştır. GDM'li gebelerde sağlıklı gebelere göre kaybedilen diş sayısı, Pı, Gı, Dkk, Scd, Sk, Kad, Periodontal Hastalık Teşhisi, Crp, İl-1 Beta Serum, Leptin Serum, Visfatin Serum, Pisa ortalama değerleri daha yüksek bulunmuştur. İl-1 Beta Serum, Leptin Serum, Visfatin Serum ve Crp biyobelirteçleri arasında yüksek bir ilişki (pozitif yönlü) vardır. Resistin Serum ile incelediğimiz diğer biyobelirteçler (İl-1 Beta Serum, Leptin Serum, Visfatin Serum ve Crp) arasında orta şiddette (pozitif yönlü) bir ilişki vardır. GI arttıkça yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı riski artmaktadır. Dmft arttıkça düşük doğum ağırlığı riski artmaktadır. Sonuçlar karşılaştırıldığında periodontal durum ile GDM varlığı arasında anlamlı ilişki gözlenmiştir. Periodontal durum ile olumsuz gebelik sonuçları ilişkisine bakıldığında erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile periodontal durum arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is a multifactorial disease involving microorganisms and the host response. The aim of our study is to examine the association between GDM, periodontal status and adverse pregnancy outcomes in individuals diagnosed with GDM and healthy pregnants by evaluating periodontal clinical parameters, birth time and baby weight at birth and serum levels of visfatin, resistin, leptin, IL-1 beta and CRP. 101 GDM individuals were included in the study group and 98 healthy pregnant women were included in the control group. Medical and dental history was taken, periodontal clinical measurements were recorded, number of caries and affected surface area per person (dmft) and inflammatory and diabetes-related biomarkers in serum were measured. İndividuals were re-examined after delivery and their birth data were obtained. The number of lost teeth, Pı, Gı, free gingival margin position, Ppd, BoP, Cal, Periodontal Diagnosis, Crp, Il-1 Beta Serum, Leptin Serum, Visfatin Serum, Pisa mean values were found to be higher in pregnants with GDM compared to healthy pregnants. There is a high positive correlation between the Il-1 Beta Serum, Leptin Serum, Visfatin Serum and Crp biomarkers. There is a moderately positive correlation between Resistin Serum and the other biomarkers we examined (İl-1 Beta Serum, Leptin Serum, Visfatin Serum and Crp). When the results were compared, a significant correlation was observed between the periodontal status and the presence of GDM. As the GI increases, the risk of needing neonatal intensive care increases. As Dmft increases, the risk of low birth weight increases. No significant correlation was observed between low birth weight and preterm delivery with periodontal status.