İlköğretim öğrencilerine verilen animasyon destekli deprem eğitiminin depreme yönelik tutumlarına etkisi
The effect of animation-assisted earthquake education given to primary school students on their attitudes towards earthquakes
- Tez No: 929637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
iminin 4. sınıfların depreme yönelik tutumlarına etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Tekrarlanan ölçümler tasarımı ile yarı deneysel olarak planlanan araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Nasreddin Hoca İlköğretim Okulunda yürütülmüştür. Araştırmaya velilerinden izin alınan toplam 100 4. Sınıf öğrencisi katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi formu”ve ''Depreme Yönelik Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin %54 kız, %71'i deprem eğitimi almış, %59 daha önce deprem deneyimi yaşamış ve %90'ı daha önce televizyon, gazete gibi görsel iletişim araçlarında deprem yaşamış insanlar veya yerleri görmüştür. Öğrencilerin %87'si ailesi tarafından deprem hakkında bilgilendirildiğini, %49'u ailesinde bir deprem planı olduğunu ve %94'ü daha önce bir deprem tatbikatına katıldığını belirtmiştir. Öğrencilerin animasyon destekli eğitim öncesi, eğitimden 15 gün ve bir ay sonraki Depreme Yönelik Tutum Ölçeği toplam puanları, eğitim öncesinde 145±16,6 eğitimden sonra on beşinci günde 148±15,3 ve eğitimden sonraki birinci ayda 151±12,6'dır. Öğrencilerin, eğitim öncesi, eğitimden 15 gün ve 1 ay sonra Depreme Yönelik Tutum ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Eğitim sonrası birinci ayda Depreme Yönelik Tutum Ölçeği puanının eğitim öncesine ve eğitim sonrası 15.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of animation-supported earthquake education on the attitudes of 4th-grade primary school students towards earthquakes. The research, which was planned as a quasi-experimental study with a repeated measures design, was conducted during the fall semester of the 2022-2023 academic year at Nasreddin Hoca Primary School, under the Directorate of National Education of Ankara Province. A total of 100 4th-grade students, who received permission from their parents, participated in the study. Data were collected using a“Knowledge Form”and the“Earthquake Attitude Scale,”developed by the researcher. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 program. Of the students, 54% were female, 71% had received earthquake education, 59% had experienced an earthquake, and 90% had seen people or places affected by an earthquake in visual media such as television or newspapers. Furthermore, 87% of the students reported that they had been informed about earthquakes by their families, 49% stated that they had an earthquake plan in their family, and 94% had participated in an earthquake drill. The total scores on the Earthquake Attitude Scale before the animation-supported education, 15 days after the education, and one month after the education were 145±16.6, 148±15.3, and 151±12.6, respectively. There was a significant difference between the scores before the education, 15 days after the education, and one month after the education.